Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dlaczego mają tak duże znaczenie?

• Zakładki: 8


Kierowcy w różny sposób reagują na wiadomość o konieczności zrobienia badań psychotechnicznych (nazywanych popularnie psychotestami). Niektórzy wykonują badania z poczucia obowiązku, a inni bardzo niechętnie, uznając je za stratę czasu. W rzeczywistości badania psychotechniczne mają ogromne znaczenie, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa na drogach.

Znaczenie badań psychotechnicznych kierowców

Badania psychotechniczne pozwalają na określenie sprawności psychomotorycznej kierowcy, co przekłada się przede wszystkim na bezpieczeństwo na drogach, a także możliwość ochrony zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego. W czasie badań sprawdzane są zdolności poznawcze, a w tym: koncentracja uwagi, czas reakcji, sprawność psychomotoryczna, a także zdolność do funkcjonowania w stresujących sytuacjach. Dodatkowo w niektórych przypadkach analizowane są zdolności w kontekście inteligencji oraz dojrzałości społecznej, a także osobowości. W ten sposób sprawdzane są również kompetencje danego kierowcy. 

Gdzie wykonać takie badania?

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele miejsc, w których można zrobić badania psychotechniczne. W przypadku pracowników etatowych, to zwykle pracodawca wyznacza miejsce wykonania badań. Z kolei w przypadku osób działających w ramach samozatrudnienia lub też na umowach cywilnoprawnych, możliwe jest samodzielne wybranie odpowiedniego miejsca. Zwykle najlepiej wybrać taką placówkę, która łączy usługi badań lekarskich i psychotechnicznych, ponieważ przyspiesza to załatwienie wszystkich formalności. Jeśli chcesz znaleźć odpowiednie miejsce do wykonania tego typu badań wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło badania kierowców dopisując miejscowość np. badania kierowców Zabrze

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *