Technologie

Jak dbać o sita wibracyjne? Poznaj opinię specjalistów z firmy GKM Siebtechnik

• Zakładki: 9


Przesiewacze wibracyjne to urządzenia wykorzystywane w wielu branżach. W zależności od zastosowania są to urządzenia, które sortują materiał wsadowy o bardzo drobnych cząsteczkach, o średniej wielkości cząsteczkach lub duże i ciężkie elementy. Różnią się one także stopniem pylenia i wilgotności. W każdej firmie powinno więc stosować się przesiewacze, których budowa i parametry zostały dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa i warunków użytkowania. Aby zachować ciągłość produkcji i zminimalizować ryzyko awarii, szczególną uwagę należy przywiązywać do prawidłowej eksploatacji sit wibracyjnych. Jak o nie dbać i dlaczego właściwe użytkowanie sit w przesiewaczu wibracyjnym ma tak ogromne znaczenie?

Właściwe użytkowanie sit wibracyjnych – jak o nie dbać?

Właściwe użytkowanie sit wibracyjne wymaga odpowiedniej konfiguracji urządzenia. Dobór sit uzależniony powinien być od przesiewanego produktu. Następnie – dla przedłużenia żywotności sit wibracyjnych – konieczny jest ich prawidłowy montaż. Nie mogą być one zbyt napięte na obręczy, by nie były poddawane zbyt dużym naprężeniom. Jednocześnie nie mogą być też założone zbyt luźno, by w trakcie pracy nie spadały z obręczy. Powoduje to nie tylko zakłócenia w produkcji, ale również może przyczyniać się do uszkodzeń samych sit, jak i uszczelek i innych elementów przesiewacza.

Prawidłowo zamontowane sita wibracyjne przekładają się na większą wydajność, a także mniejszą częstotliwość usterek. Do należytej eksploatacji sit zaliczyć należy również regularne przeprowadzanie prac konserwatorskich oraz właściwe ich przechowywanie.

Konserwacja sit wibracyjnych – jak przedłużyć żywotność sit w przesiewaczu wibracyjnym?

Konserwacja sit wibracyjnych wymaga regularnego sprawdzania ich stanu. Kontrola poprawnego montażu jest niezbędna, by odpowiednio szybko reagować na poluzowania na obręczy, które są naturalnym zjawiskiem, powstającym wskutek dużej częstotliwości drgań urządzenia. Jednocześnie należy sprawdzić stan uszczelek i innych elementów gumowych, które najszybciej ulegają zużyciu. Aby to zużycie zmniejszyć, konieczne jest przechowywanie przesiewaczy oraz sit wibracyjnych i uszczelek we właściwy sposób, wskazany przez producenta. Powinny one być przetrzymywane w suchym i możliwie chłodnym miejscu – nie mogą na nie oddziaływać promienie słoneczne, muszą być także chronione przed opadami.

Na żywotność sit wibracyjnych wpływ ma także ich jakość. Należy więc zaopatrywać się u zaufanego, sprawdzonego producenta, który dostarcza przesiewacze i sita wibracyjne firmom specjalizującym się w różnych branżach.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *