Technologie

Jak działają zamki elektroniczne na odcisk palca?

• Zakładki: 12


Linie papilarne tworzą się w czasie życia płodowego człowieka i nie zmieniają się przez całe życie. Ich wzór jest niepowtarzalny u każdej osoby, dlatego zamki wykorzystujące odcisk palca są niezwykle skutecznym zabezpieczeniem.

W jaki sposób działają zamki elektroniczne na odcisk palca?

Zamek na odcisk palca wykorzystuje to, że linie papilarne każdego człowieka są unikalne. Ten sposób zabezpieczenia polega na wykorzystaniu czytnika linii papilarnych, w którym można zaprogramować nawet do kilkuset różnych odcisków. W celu otwarcia zamka należy przyłożyć palec do czytnika – jeżeli wzór linii papilarnych zgadza się z zaprogramowanymi danymi, to zabezpieczenie zostaje odblokowane. 

Ze względu na niepowtarzalność odcisków palców, ten rodzaj zamków jest wyjątkowo bezpieczny i wręcz niemożliwy do złamania. Linie papilarne muszą w pełni pokrywać się z zaprogramowanym odciskiem – w innym przypadku zamek na odcisk palca się nie otworzy. Możliwe jest wykorzystanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak aplikacja mobilna lub dedykowany pilot, które umożliwią otwarcie zamka bez odcisku – przykładowo w sytuacji, kiedy na palcu mamy rozcięcie uniemożliwiające odczyt.

Gdzie można stosować zamki biometryczne?

Zamki na odcisk palca mogą wykorzystywane w każdych drzwiach. Stosuje się je zarówno jako zabezpieczenie budynków mieszkalnych, jak i biurowych. Dzięki możliwości zaprogramowania wielu odcisków linii papilarnych zamki biometryczne sprawdzają się także w firmach zatrudniających wielu pracowników. Stosując takie zabezpieczenie, można mieć pewność, że dostęp do zamkniętych pomieszczeń będą mieć tylko osoby do tego upoważnione. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Wandex.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *