Zdrowie

Kozie mleko — dlaczego warto zastąpić nim mleko krowie?

• Zakładki: 21


Wielu z nas nie wyobraża sobie braku mleka lub samego nabiału w codziennej diecie. Produkty takie jak twarożki, sery, kefiry czy jogurty to jedne z podstawowych składników naszych śniadań i kolacji. W większości są to przetwory mleka krowiego. Znacznie rzadziej wybierane jest mleko kozie zawierające o wiele lepiej trawione przez nasz organizm białka. Dlaczego warto zrezygnować z mleka krowiego na rzecz koziego?

Wartości odżywcze koziego mleka

Na pierwszy rzut oka kozie mleko ma skład bardzo podobny do składu mleka od krowy. Różnice jednak tkwią w szczegółach. Mleko krowie ma większą zawartość białek kazeinowych, które wykazują silne właściwości alergizujące. Natomiast mleko od kóz jest bogatsze w białka serwatkowe, które nasz organizm znacznie lepiej toleruje. Okazuje się także, że kozie mleko zawiera więcej tłuszczu, ale jest to tłuszcz zdrowszy. To właśnie mleko pochodzące od kóz zawiera najwięcej wapnia spośród wszystkich rodzajów mleka. Możemy zaobserwować także niewielkie rozbieżności między zawartością witamin oraz minerałów.

Mleko od kóz i wpływ na zdrowie

Mimo większej zawartości tłuszczu a tym samym kalorii nasz układ trawienny radzi sobie lepiej z mlekiem pochodzącym od kóz niż z mlekiem krowim. Nie bez znaczenia jest także wysoka zawartość minerałów oraz cennych witamin. Pozytywny wpływ mleka koziego na zdrowie to między innymi:

  • ochrona serca,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia anemii,
  • lepsze przyswajanie żelaza i miedzi,
  • obniżenie poziomu cholesterolu we krwi,
  • lepsza mineralizacja kości u dzieci,
  • zabezpieczenie przed rozwojem osteoporozy.

Picie koziego mleka poleca się szczególnie dzieciom, które dzięki temu są mniej narażone na występowanie alergii. Co więcej, przyswajają także większą ilość mikroelementów.

Inne zastosowania koziego mleka

Mleko kozie znajduje swoje zastosowanie nie tylko przy produkcji artykułów spożywczych. Z powodzeniem wykorzystuje się je także w przemyśle kosmetycznym. Jak mleko pochodzące od kóz wpływa na urodę? Przede wszystkim rozjaśnia, nawilża i odżywia skórę. Preparaty na bazie tego składnika powinny być stałym elementem pielęgnacji osób z cerą naczyniową lub suchą. Kosmetyki do włosów z dodatkiem koziego mleka poprawiają ich wygląd i widocznie je wzmacniają.

Kozie mleko to produkt, na który każdy z nas powinien zwrócić uwagę ze względu na jego korzystne właściwości. Z pewnością w porównaniu do mleka krowiego stanowi lepszą alternatywę.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym sklepbialysaibaba.pl.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
52 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *