Budowa i remont

Z czego rury kanalizacyjne? Rodzaje rur do kanalizacji

• Zakładki: 12


Instalacja kanalizacyjna może być wykonana z różnych materiałów. Najczęściej są to tworzywa sztuczne, wykorzystywane szczególnie chętnie w kanalizacji wewnętrznej w domach jednorodzinnych. Jakie tworzywa są najlepsze do rur i złączek? Z jakich materiałów produkuje się rury kanalizacyjne? Zobacz nasz krótki przegląd informacji na temat rodzajów rur do kanalizacji!

Rury kanalizacyjne z tworzyw sztucznych – poradnik

Rury kanalizacyjne najczęściej produkuje się z różnych wariantów polichlorku winylu, czyli PVC, oraz polipropylenu oznaczanego symbolem PP. Dziś skupimy się na tych dwóch popularnych rodzajach materiałów do rur.

Zalety rur z PVC

Jedną z największych zalet PVC jest lekkość i mały współczynnik chropowatości. Co szczególnie ważne przy projektowaniu całej instalacji, elementy z PVC łatwo kształtować i łączyć (złączami kielichowymi z uszczelką albo klejonymi). Ale to nie wszystko! Montaż rur kanalizacyjnych z PVC jest szybki i łatwy, a sam materiał nie jest wrażliwy na korozję ani działanie ścieków gospodarczych. Rury do zastosowań wewnętrznych mają zwykle średnicę od ok. 32 mm maksymalnie do 160 mm. Rury PCV 110 są zwykle prowadzone do pojedynczych odbiorników, takich jak zlewy czy kratki ściekowe.

Rury z polipropylenu – właściwości

Polipropylen (PP), a szczególnie jego odmiana PP-R, jest stosowany przez producentów rur ze względu na jego odporność na wysokie i niskie temperatury (nawet do -40°C), ścieranie i działanie silnych środków chemicznych, które stosuje się w domach. Rury PP mogą być stabilizowane cieplnie, co oznacza, że można je wykorzystać do instalacji ciepłej wody. Koszt budowy instalacji z PP jest niższy dzięki możliwości zastosowania metody zgrzewania kielichowego do łączenia elementów.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
38 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *