Technologie

Aparaty fotograficzne kompaktowe – dla kogo aparat kompaktowy będzie najlepszym wyborem?

• Zakładki: 6


Nowoczesne aparaty fotograficzne kompaktowe bardzo szybko podbiły rynek i zdobyły zaufanie fotografów amatorów, a nawet półprofesjonalistów. Czym wyróżniają się kompakty, co warto o nich wiedzieć i kiedy warto go kupić?

Małe i lekkie aparaty fotograficzne kompaktowe

Kompaktowe aparaty fotograficzne wyróżniają się niewielkimi rozmiarami – są lekkie i małe, idealne, by zabrać je w podróż, na wycieczkę rowerową czy wyprawę w góry. Z tego względu sięgają po nie przede wszystkim osoby, które szukają aparatu, który robiłby lepsze zdjęcia niż smartony, a poręczniejszego niż lustrzanki. Okazuje się jednak, że taki kompromis nie skazuje nas na przeciętnej jakości zdjęcia – aparaty fotograficzne kompaktowe słyną z zaskakująco dobrej jakości zdjęć, które dla przeciętnego użytkownika są w zupełności satysfakcjonujące.

Jakie funkcje mają aparaty fotograficzne kompaktowe?

Intuicyjna obsługa jest kolejną zaletą kompaktówek. Aparaty te zostały stworzone z myślą o osobach, które fotografię traktuję całkowicie amatorsko i którym zależy nie tyle na szkoleniu warsztatu, a na robieniu pięknych zdjęć równie pięknych widoków. Aparaty fotograficzne kompaktowe wyposażone są więc w funkcje automatyczne, dzięki którym możemy dostosować sprzęt do aktualnych potrzeb. Są one zaskakująco uniwersalne – wykonamy nimi bardzo ładne zdjęcia panoramy, obiektów na zewnątrz, jak i wnętrz. Słabość wykazują głównie podczas wykonywania serii zdjęć, jednak dla przeciętnego użytkownika i ta funkcja zdaje się być wystarczająca.

Większość aparatów kompaktowych daje nam możliwość kilkukrotnego zbliżenia obiektu – ta możliwość wiąże się oczywiście z częściową utratą jakości, która jest całkowicie akceptowalna przez większość fotografów-amatorów. Jeśli jednak zależy nam, by zdjęcia były naprawdę wysokiej jakości, możemy wybrać stałoogniiskowy aparat kompaktowy z dużą matrycą, rezygnując z zooma.

Jak wybrać odpowiedni aparat kompaktowy?

Kupując kompaktówkę, warto w pierwszej kolejności porównać wybrane modele do aparatu w smartfonie i wybrać taki, który wyraźnie różni się parametrami technicznymi od wbudowanego w smartfona aparatu. Oczywiście należy także porówna wybrane modele względem siebie. Dobrze jest także postawić na sprawdzoną markę, np. Canon czy Nikon. Kompaktowe aparaty Sony są jednak ogromną dla nich konkurencją – producent ten stworzył kompaktówki, które zachwyciły zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego typu rozwiązań.

Rozpoczynając przygodę z fotografią lub szukając aparatu fotograficznego lepszego niż ten, którym dysponujemy w smartfonie, z którego jednak będziemy korzystać sporadycznie, warto sięgnąć po aparat kompaktowy. Lekki, mały i intuicyjny w obsłudze kompakt pozwoli nam robić bardzo ładne zdjęcia, które będą wspaniałą pamiątką z wakacji czy uroczystości rodzinnych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solpol.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
7 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *