Zdrowie

Askorbinian sodu jak działa?

• Zakładki: 16


Askorbinian sodu, suplement diety, który jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Jak działa askorbinian sodu i dlaczego jest tak ważny?  I czym różni się od … witaminy C?

Askorbinian sodu, a kwas askorbinowy – czy to to samo?

Kwas askorbinowy, nazywany też kwasem L-askorbinowym, najbardziej znany jest jako – witamina C. Jest to czysta postać witaminy, w przeciwieństwie do askorbinianu sodu, będącego solą sodową kwasu askorbinowego. Powstaje on w procesie fermentacji i utleniania glukozy.

Obie substancje różnią się między sobą dość mocno. Kwas askorbinowy cechuje się kwaśnym odczynem, w efekcie czego może działać nieco drażniąco śluzówkę żołądku i przełyku. Z kolei askorbinian sodu jest wariantem znacznie łagodniejszym, który doskonale sprawdzi się u osób z wrażliwym układem pokarmowym. Dodatkowo askorbinian sodu znacznie lepiej się wchłania oraz nie wpływa negatywnie na szkliwo.

Właściwości askorbiniany sodu

Askorbinian sodu doskonale wpływa na organizm, wspomagając prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, bierze też udział w wielu procesach metabolicznych, w szczególności cholesterolu, tłuszczów oraz kwasów żółciowych. Jest ważny w procesie regeneracji witaminy E, wpływa korzystnie na przyspieszenie gojenia ran oraz zrastania się kości. Askorbinian sodu ważny jest też w procesie biosyntezy hormonów kory nadnerczy.

Witamina C dostarczana przez askorbinian sodu powinna być suplementowana przez osoby zmagające się z anemią, ponieważ wpływa ona na poprawę przyswajania żelaza.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *