Technologie

Czy montaż paneli fotowoltaicznych w domu lub firmie się opłaca?

• Zakładki: 13


Drastycznych podwyżek cen prądu doświadczył każdy Polak. W 2019 r. 1 kW kosztowała średnio 61 gr, podczas gdy w 2023 – 1 zł! Tymczasem dzięki fotowoltaice prąd produkowany jest z bezpłatnej energii słonecznej. Obciążeniem finansowym może być jednak wydatek początkowy związany z montażem paneli fotowoltaicznych. Kto jednak powiedział, że musisz opłacać inwestycję z własnych środków?

Dlaczego inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?

Panele fotowoltaiczne montowane na dachach domów bądź budynków firm umożliwiają produkcję prądu na własny użytek. Może zasilać sprzęty AGD, oświetlenie czy ogrzewać wodę.

Same panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, który musi zostać przekształcony w prąd zmienny w inwerterze. Dopiero przy takiej postaci może być wykorzystywany przez sieć elektryczną w domu lub firmie.

Im bardziej słoneczny dzień tym ta produkcja jest efektywniejsza – wówczas pogoda pracuje dla Ciebie. Produkcja odbywa się jednak także w dni pochmurne, choć nie jest tak intensywna, jak przy słonecznej pogodzie.

Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pokrywa w całości zapotrzebowanie domu lub firmy na energię elektryczną. Do tego czyni budynek całkowicie niezależnym od dostawcy energii elektrycznej.

Jak sfinansować zakup paneli fotowoltaicznych?

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych jest kosztownym wydatkiem. Im więcej zdecydujesz się ich zamontować, tym inwestycja będzie droższa. Dzięki wielu dostępnym opcjom finansowania możesz odciążyć swój budżet.

Możesz zdecydować się na finansowanie fotowoltaiki opłatą abonamentową. Wówczas wydatek zostaje podzielony na raty, których wysokość nie będzie większym obciążeniem niż dotychczas regulowane rachunki za prąd.

Jeśli chcesz opłacić jednorazowo inwestycję i wliczyć ją w koszty prowadzonej działalności możesz zainwestować własne środki. Warto posiłkować się kredytem bankowym. Ta opcja dostępna jest także dla osób fizycznych. Firmy oraz rolnicy mają ponadto możliwość finansowania fotowoltaiki dzięki leasingowi. 

Najbardziej popularną opcją finansowania fotowoltaiki są dotacje. Obecnie możesz skorzystać z kilku programów:

  • Mój Prąd 4+, który umożliwia pokrycie aż 50% wydatków związanych z montażem paneli fotowoltaicznych o mocy 2–10 kW w budynkach mieszkalnych;
  • Czyste Powietrze Plus, które w zależności od zakresu prac termomodernizacyjnych budynku mieszkalnego, umożliwia pokrycie 40–100% wydatków poniesionych na zakup paneli fotowoltaicznych (do kwoty 6 000–15 000 zł);
  • Agroenergia, która umożliwia właścicielom i dzierżawcom ziemi sfinansowanie 13–20% wydatków na zakup paneli fotowoltaicznych;
  • Zielona energia w gospodarstwie rolnym, która umożliwia pokrycie 30–60% wydatków poniesionych na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych o mocy do 50 kW.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Elektrownie Słoneczne.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
23 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *