Handel i przemysł

Czy zawsze potrzebne jest pozwolenie na handel uliczny?

• Zakładki: 444


Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo wyjść na ulicę, rozłożyć stragan i sprzedawać produkty lub oferować usługi? A co z osobą prywatną, która chce sprzedawać coś drobnego, np. ręcznie robioną biżuterię lub domowe ciasto, i w ten sposób dorabiać? Przeczytaj artykuł, by poznać odpowiedzi!

Handel uliczny bez zezwolenia – legalny czy nie?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czy handel uliczny jest legalny. Odpowiedź brzmi: tak, sam w sobie handel uliczny jest zgodny z polskim prawem. Pojawia się tu jednak drobne zastrzeżenie – aby handlować w przestrzeni publicznej, należy spełnić ścisłe wytyczne, uzyskać pozwolenie na piśmie, podpisać umowę handlową i uiścić opłatę za „wypożyczenie” fragmentu miasta (bliżej centrum zapłacisz więcej). Główną wytyczną jest posiadanie działalności gospodarczej, np. jednoosobowej, spółki handlowej bądź spółki cywilnej. Pozostałe wytyczne mogą się różnić w zależności od miasta.

Co istotne, pozwolenie na handel uliczny jest niezbędne niezależnie od tego, co chcesz sprzedawać i jak często. Nawet jeśli myślisz o sprzedawaniu zniczy lub rogali świętomarcińskich raz w roku, musisz je uzyskać i mieć przy sobie zaświadczenie na wypadek konieczności wylegitymowania się przed strażnikiem miejskim. Brak zaświadczenia, a tym bardziej nielegalny handel uliczny, będą Cię kosztować grzywnę i konieczność natychmiastowego zdemontowania straganu.

Pamiętaj, by o pozwolenie na handel uliczny ubiegać się odpowiednio wcześnie. Wydanie zgody przez organ miejski może zająć nawet kilka tygodni!

mężczyzna spoglądający do pudełek z książkami

Handel uliczny a osoby prywatne

Czy zasady dotyczące handlu ulicznego obowiązujące właścicieli działalności gospodarczych i współwłaścicieli spółek dotyczą także osób prywatnych? Nie, ponieważ tym drugim nie wolno handlować na ulicy wcale. W świetle prawa handlowanie traktuje się jako prowadzenie firmy, tej zaś prowadzić nie należy bez rejestracji. W efekcie aby postawić stragan w przestrzeni publicznej, niezbędne jest zarejestrowanie działalności w jakiejkolwiek formie, np. jednoosobowej. Karą za zaniechanie tej czynności może być nie tylko grzywna, ale także ograniczenie wolności.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
2361 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *