Technologie

Czym jest 4DX i czy warto wybrać się na seans 4DX do kina?

• Zakładki: 472


Czym jest technologia 4DX wymieniana podczas rozmów o innowacjach kinowych? Jakie wrażenia zapewnia seans 4DX? Czy warto się na niego wybrać i zapłacić za bilet nawet dwukrotnie więcej niż za wejściówkę na film wyświetlany w podstawowej technologii kinowej? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Technologie 3D, 4DX 2D i 4DX 3D

Najpopularniejszą technologią kinową, rozszerzającą doświadczenie widza podczas seansu filmowego na dużym ekranie, jest 3D. Technologia ta dotyczy trójwymiarowości obrazu, którą otrzymuje się na kilka sposobów, a każdy z nich wymaga innych okularów 3D, wypożyczanych lub sprzedawanych w danym kinie. Obecnie technologia 3D jest na tyle popularna, że największe hity filmowe wchodzą do kin od razu w dwóch wersjach. Filmy 3D można oglądać zarówno z napisami, jak i z dubbingiem.

Zupełnie czym innym jest technologia 4DX, która nie określa jakości obrazu. Tym razem chodzi o inne efekty płynące z zewnątrz i doświadczanie ruchu, podmuchów powietrza, mgły, zapachów czy rozbłysków światła. Technologia 4DX wdrażania jest w wybranych salach kinowych za pośrednictwem udogodnień montowanych przede wszystkim w fotelach, następnie zaś w całej sali. Tylko określone kina i tylko w kilku polskich miastach posiadają sale 4DX.

Podczas gdy 4DX 2D to klasyczna technologia 4DX, rozszerzona wersja 4DX 3D umożliwia także delektowanie się trójwymiarowym obrazem. Filmy dostępne są z dubbingiem i napisami – do wyboru.

ludzie siedzący w kinie

Czego można doświadczyć podczas seansu 4DX 2D/3D?

Fotele 4DX są ruchome. Czasem ruszają się całe, np. gdy widz podąża za bohaterem ekranowym, czasem czuć jedynie uderzenie w oparciu fotela, np. kiedy widz przyjmuje cios wraz z głównym bohaterem. W trakcie wystrzałów z broni palnej w sali kinowej na ułamek sekundy rozbłyskują ostre światła. Kiedy w filmie pojawia się mgła, w sali również – wylatuje z otworów przy ekranie. Także kiedy bohaterowie filmowi doświadczają ochlapania wodą, widzowie im towarzyszą, przyjmując na twarz krople letniej wody wystrzelone z otworów ukrytych przed fotelami.

Kiedy w filmie jest trzęsienie ziemi, fotele drżą. W zagłówkach zamontowano otwory powietrzne, toteż podczas wystrzałów z broni palnej kule zdają się przelatywać tuż obok głowy widza. Filmy związane z kulinariami oferują oglądającym cudowne zapachy, np. świeżo zaparzonej kawy. Do tego podczas sensu 4DX 3D doświadcza się trójwymiarowego obrazu. W przypadku wyboru filmu 4DX 2D – nie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
3038 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *