Budowa i remont

Czym jest odwodnienie liniowe? Odpowiadają eksperci z firmy Plastmetix!

• Zakładki: 5


Niekiedy podczas zakupu domu nabywcy zastanawiają się, czy ukształtowanie terenu pozwoli na regularne odprowadzanie nadmiaru wody z działki. Warto pomyśleć więc o systemach odwadniania, z których najpopularniejsze jest odwodnienie liniowe. Czym charakteryzuje się ten system?

Charakterystyka odwodnienia liniowego

Odwodnienie liniowe to system, który składa się z korytek i rusztów zazwyczaj wykonanych z betonu z domieszką żywicy. Podstawowy zadaniem korytek jest zbieranie wody deszczowej. Ważną cechą dobrze wykonanego systemu jest odprowadzanie wody do studni chłonnych lub kanalizacji. Wszystko po to, by zapobiec gromadzeniu się wody i zmniejszyć ryzyko podmywania. Zwykle odwodnienie liniowe polimerobeton jest potrzebne wzdłuż budynków, wjazdów do garażu czy chodników. System będzie bowiem chronić przed przedostawaniem się wody na przykład do piwnic czy na ulicę, co mogłoby spowodować straty materialne.

Jak wybrać odwodnienie liniowe?

Najważniejszym elementem systemu odwodnienia są korytka i to na nie należy zwrócić szczególną uwagę przy okazji zakupu. Korytka z polimerobetonu mogą być najlepszym rozwiązaniem z uwagi na trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne i działanie różnych substancji.

Warto wiedzieć, że system odwodnienia liniowego nie jest możliwy do zamontowania na każdym terenie. Warunkiem jest obecność miejsca, do którego będzie mogła być odprowadzana woda. Woda może spływać do sieci kanalizacji deszczowej, a także stawu, rowu melioracyjnego czy studni chłonnej, by później wsiąknąć w grunt.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *