Budowa i remont

Czym jest pustak szalunkowy zalewowy i jakie są jego rodzaje?

• Zakładki: 12


Pustaki szalunkowe coraz częściej zastępują szalunki drewniane i metalowe. Ich montaż odbywa się na sucho, bez użycia zaprawy i nie wymaga deskowania. Dzięki temu, że są puste w środku, pozwalają na swobodne zbrojenie i zalewanie betonem. Dlatego wykorzystuje się je do wznoszenia wszelkiego rodzaju przegród, takich jak: ściany fundamentowe, piwniczne, oporowe, słupy i inne. Z ich pomocą wykonanie ścian jest szybkie i znacznie mniej pracochłonne, aniżeli w przypadku metod tradycyjnych.

Pustak szalunkowy zalewowy to materiał budowlany wykonany z betonu klasy C20/25 z pustymi przestrzeniami pomiędzy ściankami. Wykonuje się z niego ściany zewnętrzne i fundamentowe. Przez wnętrze pustaka przeprowadza się pręty zbrojeniowe, a następnie zalewa betonem. Dostępne są pustaki szalunkowe podstawowe do wznoszenia muru, pustaki połówkowe, do uzupełniania ściany przed narożnikiem oraz narożne, typu L do szalowania wieńców, czy, C do ścian wewnętrznych.

Zalety stosowania pustaków szalunkowych zalewowych

Najważniejszą zaletą stosowania tej technologii jest ogromna oszczędność czasu i pracy. Nie wykonuje się deskowania, czy położenia zaprawy. Przyśpiesza to pracę, a szybko wzniesione ściany są gotowe do dalszych prac. Wykonane z pustaków zalewowych fundamenty cechują się mrozoodpornością i znacznie większą wytrzymałością, niż przy zastosowaniu tradycyjnych technologii. Ściany postawione w tej technologii mają gładką powierzchnię, a ich wykończenie wymaga mniej pracy.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą BUDMATER – https://budmater.pl/

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
60 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *