Budowa i remont

Elektryczny grzejnik łazienkowy – czy warto?

• Zakładki: 10


Grzejnik w łazience to rzecz przydatna, a wręcz niezbędna. Ważne bowiem, by nie doprowadzać do powstawania wilgoci w łazience. W tym artykule opisujemy, dlaczego warto zdecydować się na grzejnik łazienkowy elektryczny.

Po co grzejnik w łazience?

Grzejnik, jak sama nazwa wskazuje, służy do grzania. To podstawowa funkcja tego elementu wyposażenia, ale śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że nie jest to funkcja najważniejsza. Oczywiście ciepło wydzielane w łazience może dogrzewać pomieszczenia obok w domu czy mieszkaniu lub ogrzewać samą łazienkę, jeśli styka się ona z zewnętrzną ścianą budynku – wówczas może być w łazience dość chłodno.

Bardziej niż do ogrzewania pomieszczenia, grzejnik w łazience służy do suszenia i podgrzewania ręczników. Dzięki temu mokry ręcznik nie będzie nabierał wilgotnego lub stęchłego zapachu, a jednocześnie funkcjonowanie w łazience będzie przyjemniejsze, kiedy do dyspozycji będziemy mieli otulający i ciepły ręcznik. Równie dobrze więc na grzejniku możemy powiesić jedną lub kilka (w zależności od wielkości grzejnika) rzeczy, które postanowiliśmy zaprać lub wyprać w rękach.

Oprócz względów praktycznych, często znaczenie mają także te estetyczne. Dlatego grzejnik nie zawsze musi być biały – na rynku można spotkać produkty w różnych kolorach i kształtach, przez co możemy stworzyć stylową łazienkę w każdym domu.

Elektryczny grzejnik łazienkowy – warto czy nie?

Jedną z modnych obecnie opcji na rynku jest grzejnik podłączany do prądu. Grzejnik z grzałką staje się normą w nowoczesnym budownictwie.

Najczęściej jest to urządzenie, które może być włączone do instalacji ogrzewania centralnego, ale także podłączone do prądu, gdy centralne ogrzewanie jeszcze nie jest uruchomione. Grzejnik można podłączyć na stałe lub tylko w dniach lub momentach, kiedy tego potrzebujemy, np. na czas kąpieli.

Grzejniki elektryczne dzielą się na 

  • grzejnik konwektorowy – działaniem zbliżony do zwykłego grzejnika wodnego,
  • grzejnik promieniujący – przypomina wodny grzejnik, ale jest bardziej płaski; ciepło promieniuje w nim do otaczających przegród i przedmiotów.

Grzejnik łazienkowy elektryczny przydaje się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy ogrzewanie centralne lub miejskie jeszcze nie jest uruchomione. Wówczas grzejnik podłączany do prądu potrafi skutecznie dogrzać pomieszczenie, by korzystanie z niego było przyjemne.

Bez przeszkód na grzejniku elektrycznym można powiesić wilgotne ręczniki, by je wysuszyć, a także ogrzać. Trzeba jedynie dobrać odpowiednią wielkość grzejnika. A robi się to na podstawie:

  • izolacyjności przegród budowlanych oraz szczelności okien i drzwi,
  • średniej temperatury zewnętrznej,
  • oczekiwanej temperatury wewnętrznej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sanitbuy.pl Łazienki w internecie.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
23 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *