Handel i przemysł

Hartowanie laserowe i jego rola w przemyśle

• Zakładki: 39


W przemyśle trzeba szukać takich rozwiązań, które zapewnią efektywność pracy, ale przyspieszą też jej wykonanie, a przy tym jakość będzie na najwyższym poziomie. W takim procesie coraz częściej wykorzystuje się hartowanie laserowe. Czas więc dowiedzieć się na ten temat więcej i poznać jego zalety.

Czym jest hartowanie laserowe?

Warto zauważyć, że rola hartowania laserowego jest coraz większa. Dotyczy to nie tylko szeroko rozumianego przemysłu, ale też budowy maszyn. Ten proces polega na tym, że wiązka lasera w sposób bezpośredni działa na obrabiany materiał i w ten sposób dostarcza mu naprawdę dużej energii cieplnej. Sam materiał w miejscu oddziaływania lasera nagrzewa się do temperatury przemiany austenitycznej. Prowadzi to do homogenizacji atomu węgla i dzięki temu osiąga się też rozrost austenitu w materiale. Oczywiście tutaj dużą rolę odgrywa sama temperatura przemiany austenitycznej. Wszystko zależy od rodzaju materiału i temperatura może wynosić od 900 do 1400 stopni Celsjusza, zaś czas jej utrzymywania się waha się od mniej więcej 3 sekund do 10 sekund. 

Dlaczego warto wykorzystać hartowanie laserowe?

Na pewno dużą zaletą hartowania laserowego jest fakt, że można temu procesowi poddawać niemal każdą stal, gdzie zawartość węgla wynosi 0,25% C. Hartowanie laserowe pozostawia szerokość śladu hartowniczego od 1 do 50 mm i owa szerokość zależy od zastosowania układu optycznego czy też samej mocy lasera. Również głębokość hartowania zależy od rodzaju materiału. Takie rozwiązanie pozwala też zaoszczędzić, gdyż zmniejsza się naddatki materiału. Oczywiście to nie wszystkie zalety, bo decydując się na hartowanie laserem zyskuje się twardą warstwę powierzchniową z miękkim rdzeniem, a jednocześnie nie dochodzi do modyfikacji obszarów w samym procesie hartowania. Artykuł powstał we współpracy z firmą ATOMIZAIR.         

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
85 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *