Mając domową oczyszczalnię ścieków, należy pamiętać o regularnej wywózce nieczystości. Kiedy jednak należy to robić?
Co ile należy wywozić nieczystości?
Nie można ukrywać, że jednoznaczna odpowiedź na to pytanie w zasadzie nie istnieje, ponieważ na częstotliwość wywózki nieczystości wpływ ma wiele czynników. Są nimi między innymi wielkość naszego zbiornika — każdy zbiornik posiada inną pojemność, przez co będzie wypełniał się w różnym czasie.
Należy jednak pamiętać, że o wiele większy zbiornik nie znaczy o wiele rzadszego wywozu nieczystości płynnych.
Z czym wiąże się zbyt długie niewywożenie nieczystości?
Zbyt długie przetrzymywanie nieczystości płynnych wiąże się z wieloma negatywami. I o ile oczywistą wydaje się być nieprzyjemny zapach (który można zniwelować na co najmniej kilka sposobów), tak niewielu myśli o tym, jak wiele niebezpiecznych dla życia i zdrowia substancji obecnych jest w płynnych zanieczyszczeniach.
Wiele z nich za długo przechowywanych może wydostać się do gleby i doprowadzić do zatrucia roślin w niej rosnących. Chcąc więc oszczędzić cierpienia naszej przyrodzie, należy dbać regularne opróżnianie naszej oczyszczalni ścieków.
Prawo przewiduje również kary za zwlekanie z wywozem nieczystości, ze względu na bezpieczeństwo, jakie się z tym wiąże. Za nieposiadanie umowy z firmą wywozową lub brak posiadania rachunków za usługę obowiązuje kara 500 zł grzywny, natomiast w przypadku przekazania sprawy do Sądu Rejonowego i powtarzającej się sytuacji, możemy zapłacić nawet do 5 tysięcy złotych.
Dlatego warto zastanowić się nad zainwestowaniem w przydomową oczyszczalnie ścieków.
Stosowanie biopreparatów
Oprócz regularnego wywozu nieczystości należy pamiętać również o stosowaniu biopreparatów, które w międzyczasie zapewnią nam bezpieczniejsze przechowywanie odpadów oraz nieco mniej uciążliwy zapach. Nie powinny one jednak kompletnie zastąpić nam wszystkich kluczowych działań.
Artykuł powstał we współpracy z BioEden.
Fot. Shutterstock