Technologie

Jak działa maszyna typu pick-and-place i gdzie znajduje zastosowanie? Odpowiada firma MESEER

• Zakładki: 143


Zastosowanie maszyn pick-and-place jest szerokie i obejmuje wiele gałęzi przemysłu. Są one nieodzownym elementem linii produkcyjnych w elektronice, gdzie dokłada się małe komponenty elektroniczne, takie jak rezystory czy mikroprocesory, na płytki drukowane (PCB). W przemyśle spożywczym służą do pakowania produktów o różnorodnych kształtach i konsystencji, zapewniając szybkość oraz higienę procesu. Znajdują również zastosowanie w logistyce przy sortowaniu paczek czy w farmacji przy kompletacji leków. Ich uniwersalność sprawia, że są one cennym narzędziem w dążeniu do efektywności i automatyzacji produkcji.

Maszyna pick-and-place – jak to działa?

Maszyny typu pick-and-place, znane również jako roboty selekcyjne, to zaawansowane urządzenia automatyzacyjne, które odgrywają kluczową rolę w nowoczesnych procesach produkcyjnych. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie komponentów z jednego miejsca na inne z niezwykłą precyzją i szybkością. Działanie tych maszyn opiera się na skomplikowanym systemie sterowania, który pozwala na chwytanie określonych przedmiotów za pomocą specjalistycznych chwytaków lub przyssawek i umieszczanie ich w wyznaczonym miejscu. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii wizyjnych oraz algorytmów sztucznej inteligencji maszyny pick-and-place są w stanie rozpoznawać i manipulować obiektami o różnorodnych kształtach i rozmiarach.

Jak maszyny pick-and-place automatyzują produkcję elektroniki?

Maszyny pick-and-place umożliwiają szybki i precyzyjny montaż elementów SMD (z ang. Surface-Mounted Device). Zaawansowane urządzenia robotyczne wykorzystują kombinację kamer, czujników i precyzyjnych manipulatorów do umieszczania komponentów elektronicznych na płytach drukowanych (PCB). Działanie maszyn pick-and-place opiera się na wcześniej przygotowanym programie, który określa lokalizację oraz sposób umieszczenia każdego komponentu. Program jest tworzony na podstawie danych z plików projektowych PCB. Maszyny te są w stanie rozpoznawać i manipulować komponentami o różnych kształtach i rozmiarach. Kluczowe dla efektywności maszyn pick-and-place jest ich zdolność do szybkiego dostosowywania się do zmieniających się wymagań produkcyjnych. Wymiana podajników z komponentami oraz zmiana głowic chwytających odbywa się automatycznie, co minimalizuje czas przestojów między kolejnymi seriami produkcyjnymi.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
59 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *