Budowa i remont

Jak malować metal, żeby był odporny na rdzę?

• Zakładki: 12


Metal ma szerokie zastosowanie, ze względu na swoje właściwości. Ten trwały materiał, najczęściej wybierany jest w przypadku elementów konstrukcyjnych na zewnątrz. Często wykorzystywany jest także do produkcji elementów mebli. Największym zagrożeniem dla trwałości metalowych elementów jest korozja, która potrafi trwale uszkodzić metalowe powierzchnie. Na szczęście pamiętając o regularnej konserwacji metalowych elementów, można uniknąć szkodliwej rdzy i przedłużyć życie metalu. 

W przeciwdziałaniu korozji kluczową rolę odgrywa prawidłowo wykonana powłoka. Gdy farba nawierzchniowa ściśle przylega do powierzchni metalu, to ryzyko rozwój rdzy i powstawania nowych jej ognisk jest zminimalizowana. Oto na co warto zwracać uwagę. 

Jaką farbę do malowania metalu wybrać? 

Wybierając farbę do malowania metalu warto zdecydować się na produkty wysokiej jakości. Są one trwalsze, odporniejsze na czynniki zewnętrzne i atmosferyczne, a także na promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku malowania metalowych elementów zewnętrznych. Jeżeli poszukujemy bardzo trwałej farby nawierzchniowej z połyskiem, która wytrzyma nawet w najtrudniejszych warunkach, to doskonałym wyborem będzie emalia poliuretanowa Poli-Top. Farba ta ma bardzo szerokie zastosowanie – od słupków na parkingu, podjeździe, przez elementy maszyn i pojazdów. Warta uwagi jest także jednoskładnikowa farba poliwinylowa Anvi-Dach. Farba ta nie wymaga zastosowania podkładu i jest niezwykle łatwa w aplikacji. Co najważniejsze chroni malowaną powierzchnię przed wystąpieniem korozji i tworzy skuteczną ochronę przed kwaśnymi deszczami i promieniami UV.

Przygotuj odpowiednio metalową powierzchnię

Niezależnie od tego, jaką farbę wybierzesz, przed malowaniem konieczne jest właściwe przygotowanie powierzchni. Obowiązkowo należy usunąć wszelkie zabrudzenia, a także resztki starych powłok. Pamiętaj, ze każde zanieczyszczenie malowanej powierzchni może spowodować złe pokrycie farbą, a co za tym idzie, zmniejszyć trwałość wykonywanej powłoki. Efektem tego może być pękanie i łuszczenie się farby. Najlepszą metodą na pozbycie się starej warstwy farby, a także ognisk korozji, jest piaskowanie, można także użyć w tym celu szlifierki z odpowiednią końcówką, lub papieru ściernego. 

Foto: Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *