Budowa i remont

Jak odnowić dach z eternitu? Podpowiadają specjaliści z firmy POL-PUR

• Zakładki: 36


Choć wiele osób uważa, że aby odnowić dach z eternitu, trzeba całkowicie usunąć pokrycie eternitowe, istnieje łatwiejsza i zarazem tańsza alternatywa. Malowanie dachu specjalną powłoką, która jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, pozwala na szybkie odnowienie i zabezpieczenie powierzchni dachu.  Proces wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy, dlatego najlepiej zlecić go profesjonalistom. 

Aby odnowić dach z eternitu, można sięgnąć po membranę bitumiczną, papy termozgrzewalne, folię paroprzepuszczalną lub gont bitumiczny. Wszystkie materiały są odporne na działanie czynników atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne, a ich montaż nie jest bardzo czasochłonny.  Możesz również uszczelnić i odświeżyć wygląd swojego dachu przy użyciu specjalnej farby.  Przy sprzyjającej pogodzie cały proces, a zatem przygotowanie dachu do odświeżenia i malowanie powierzchni, można wykonać w ciągu zaledwie jednego dnia. 

Jak przygotować dach z eternitu do odnowienia?

Zacznij od oczyszczenia powierzchni dachu z kurzu i brudu. W tym celu warto użyć myjki ciśnieniowej z rotacyjną dyszą pod ciśnieniem min. 220 barów. Nie tylko usuniesz z jej pomocą wszelkie zanieczyszczenia, ale również luźne elementy i słabo przylegające powłoki malarskie, zyskując pewność, że podłoże jest stabilne i gotowe do działania. Jeśli to koniecznie, za pomocą szlifierki usuń stare powłoki, a także napraw drobne uszkodzenia mechaniczne. Możesz, ale nie musisz, nałożyć podkład gruntujący, aby umożliwić lepsze przyczepności farby do eternitu. Gdy oczyszczana powierzchnia wyschnie, można przystąpić do malowania eternitu. W tym celu trzeba użyć farby przeznaczonej do malowania dachów z azbestem. Zwykła farba mogłaby uwolnić szkodliwe włókna eternitowe. Farba do malowania eternitu powinna charakteryzować się szerokim zakresem temperatur, by sprawdzać się w każdych warunkach atmosferycznych, odpornością na wilgoć i kwaśne deszcze, a także promieniowanie UV, które sprawia, że pokrycie dachowe blaknie, tracąc pierwotny kolor. 

Aplikowanie farby na dach z eternitu

 Malowanie eternitu może być wykonane samodzielnie lub przez profesjonalną firmę. Jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie, a powierzchnia dachu nie należy do najmniejszych, rozsądniej będzie zlecić malowanie specjalistom. Jest to szczególne ważne, gdy mamy do czynienia z miejscowymi przeciekami (na łączeniach lub w kalenicy), które trzeba uszczelnić włókniną wzmacniającą. Specjaliści dysponują takim sprzętem jak napęd hydrodynamiczny, który znacząco skraca proces malowania, pozwalając na uzyskanie lepszego efektu estetycznego niż w przypadku aplikacji wałkiem lub pędzlem. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
183 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *