Budowa i remont

Jak przeprowadzić renowację metalowych elementów? Porady od Stopkorozja.pl

• Zakładki: 12


Czy wiesz, jaki jest największy wróg metalowych konstrukcji i części? Zdecydowanie jest nim korozja. Skutkiem korozji jest zniszczenie metalu, zmniejszenie jego trwałości, co bywa nieodwracalne – szczególnie w przypadku daleko posuniętej korozji. Jakie są przyczyny korozji? Czynników, które ją wywołują jest kilka. Przede wszystkim winne są wilgoć i woda. Trzeba jednak zauważyć, że w przypadku dobrze zabezpieczonych powierzchni, korozja nie będzie działać w tak agresywny sposób. Czasem korozja może pojawić się także na powierzchniach zabezpieczonych powłoką malarską. Najczęściej mamy z takim zjawiskiem do czynienia w przypadku elementów znajdujących się w agresywnym środowisku, a także mających kontakt z agresywnymi substancjami i detergentami. Żeby zwiększyć odporność metalu na rdzę warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie powierzchni. W przypadku korozji sprawdzoną taktyką są działania profilaktyczne, które skutecznie zapobiegają pojawianiu się nowych ognisk korozji, a także powiększaniu się tych już powstałych. 

Systematyczny przegląd – podstawa dobrego stanu metalowych elementów

Poza tym, że działać powinniśmy zanim rdza opanuje dany metalowy element, to warto pamiętać o systematycznym przeprowadzaniu konserwacji. Najlepszym momentem na takie prace jest późne lato lub wczesna jesień. Łatwo wówczas wygospodarować pogodny, ale nieupalny dzień, podczas którego dokonamy przeglądu i odświeżenia powłok malarskich. Przeprowadzając prace konserwacyjne na koniec lata, w odpowiedni sposób przygotujemy metalowe konstrukcje na zimę. W ten sposób zminimalizujemy zagrożenie, jakie niesie ze sobą zima i związane z nią warunki atmosferyczne. Na wiosnę możemy dokonać szybkiego przeglądu i jeżeli to konieczne, to poprawić powłokę malarską lub zabezpieczyć powstałe ogniska rdzy. 

Malowanie metalu – skuteczny sposób walki z korozją

Do zabezpieczenia metalu, najlepiej wybrać farbę antykorozyjną, przeznaczoną do powierzchni stalowych. Tego typu farby zawierają zwykle wysokie stężenie aluminium, które tworzy na powierzchni barierę ochronną. Malowanie metalu przeprowadzamy po uprzednim bardzo dokładnym oczyszczeniu powierzchni. Konieczne jest usunięcie łuszczącej się starej farby, usunięcie zanieczyszczeń, a jeżeli jest to konieczne, to zmatowienie metalowej powierzchni papierem ściernym. Warto także zastosować preparat odtłuszczający – wówczas jeszcze lepiej przygotujemy powierzchnię do malowania i zwiększymy przyczepność farby. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
68 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *