Dziecko

Jak zachęcić dziecko do nauki w domu?

• Zakładki: 72


Co zrobić, kiedy dziecko nie jest chętne do odrabiania prac domowych i nauki poza szkołą? Jak zmotywować malucha, by sam zechciał się uczyć? W jaki sposób zorganizować mu domowy czas nauki, by ta wydawała mu się atrakcyjna? Oto parę skutecznych sposobów!

Kiedy dziecko nie chce się uczyć

Czasem dziecko nie chce się uczyć, bo nie dostało właściwego przykładu. Pamiętaj, że powtarzanie, iż nauka stanowi jego obowiązek, nie jest skuteczne, ponieważ obowiązek ów nie jest intuicyjny. Jeśli dziecko słyszy, jak rodzice przeklinają, bądź widzi ich palących, tłumaczenie, że nie może robić tych „złych” rzeczy, mija się z celem. Podobnie jest z nauką. Rodzicom zainteresowanym rozwijaniem swoich kompetencji, zaciekawionym światem i chętnym do nauki łatwiej wychować dzieci w „duchu nauki”. Podopieczni intuicyjnie ich naśladują.

We wczesnym wieku do nauki warto siadać razem z dzieckiem. Kiedy czegoś nie zrozumie, zamiast zamykać się na dalsze zgłębianie tematu lub przyswajać niepoprawne informacje, natychmiast uzyska prawidłową odpowiedź. Będzie czuło wsparcie.

dziewczyna patrząca na kolorowe płyny w pojemniku

Nauka poprzez zabawę

Człowiek – nie tylko dziecko – z natury lubi i potrzebuje się bawić. Ciekawym sposobem na zorganizowanie nauki maluchom jest więc przeobrażenie jej w gry, zabawy i wyzwania. Możesz na przykład uczynić z nabywania nowych informacji grę strategiczną lub planszową. Możesz przyznawać dziecku punkty i tytuły za wejście na kolejny etap wiedzy. Pamiętaj tylko, by nie nagradzać ani nie karać malucha za osiągnięcia w nauce – ona sama ma stanowić cel, nie zaś być środkiem do uzyskania przyjemności lub uniknięcia przykrości.

Frajdę z nauki-zabawy można też czerpać przy użyciu pomocy naukowych: profesjonalnych lub nie. Prostych działań matematycznych nauczysz dziecko na jego zabawkach. Czytanie lub zapamiętywanie informacji może odbywać się w ruchu – wielu osobom ruch pomaga przyswajać wiedzę szybciej i łatwiej. Jeśli zaś chodzi o profesjonalne pomoce naukowe, zafascynuj dziecko tematem, który zgłębia. Wyjdź poza schemat szkolny i program nauczania. Podaruj maluchowi książki o kosmosie czy starożytności, naucz korzystać z teleskopu i mikroskopu. Przeprowadzajcie razem eksperymenty.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
97 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *