Technologie

Jaki kabel HDMI wybrać? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

• Zakładki: 11


Kabel HDMI jest jednym z częściej wykorzystywanych akcesoriów w dzisiejszych czasach. Używa się go m.in. do przesyłania sygnału z komputera, odtwarzacza Blu-Ray czy konsoli do projektora, telewizora czy monitora. Chcesz wiedzieć, jaki kabel wybrać? Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas zakupu i jak wybrać idealny kabel dla siebie.

Czym jest standard HDMI?

HDMI to zaawansowana technologia, nad którą rozpoczęto pracę jeszcze w 1998 roku. Jej pełna nazwa brzmi High Definition Multimedia Interface. Służy ona do określania interfejsu multimedialnego, który używany jest do transmisji wideo oraz audio w wysokiej jakości. Zadaniem HDMI jest szybkie i bezproblemowe przesyłanie danych, które umożliwiają uzyskanie obrazu w rozdzielczości nawet do 10k. 

Do czego służy HDMI?

Z uwagi na swoje zastosowanie, port HDMI obecny jest w większości nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Łączy się je z konsolami do gier, komputerami, odtwarzaczami multimedialnymi, aparatami czy kamerami, aby wyświetlać na ekranach czy projektorach obrazy w dużej rozdzielczości. Taki kabel HDMI umożliwia przesyłanie danych w szybkim tempie bez żadnych strat, dzięki czemu uzyskuje się dobre audio i wideo bez spadków jakości czy częstotliwości odświeżania obrazu.

Na co zwracać uwagę kupując kabel HDMI?

Wybierając kabel HDMI do swojego domu, warto stawiać jedynie na produkty, które na pewno dobrze sprawdzą się przy konkretnych sprzętach. Pod uwagę warto wziąć kilka parametrów, które sprawiają, że całość powinna działać bez zarzutów.

Pierwszym istotnym elementem jest długość kabla HDMI. Powinien on być dobrany tak, aby idealnie łączyć urządzenia. Przewód nie może być napięty, a jednocześnie za długi, ponieważ może przyczynić się do osłabień sygnału, czyli do spadków jakości obrazu czy też dźwięku. Odległość między urządzeniami należy zmierzyć przed zakupem. Kabel HDMI może mieć różne długości, najczęściej spotyka się jedna te metrowe i 2-metrowe.

Drugi ważny element specyfikacji to wersja kabla HDMI. Rozwój technologii sprawił, że przewody tego typu dostępne są w różnych standardach, co przekłada się m.in. na jakość i szybkość przesyłu danych do nośnika. Podczas kupowania kabla należy jednak pamiętać, że nie zawsze warto przepłacać. Jeśli przewód HDMI będzie podłączony do telewizora starej generacji, nie ma sensu dopłacać za najnowszy kabel. Na rynku dostępne są m.in. kable HDMI 1.4, 2.0 i najnowsze 2.1. Ostatnie z nich przydają się głównie do konsol nowych generacji oraz do wysokiej jakości telewizorów oferujących niezwykłe jakości i stopnie odświeżania ekranu.

Istotnym parametrem kabla HDMI jest również materiał, z którego ten został wykonany. Najlepsze modele wyprodukowane są z miedzi beztlenowej. Charakteryzują się one wysoką odpornością i wytrzymałością na czynniki zewnętrzne i mechaniczne. Warto stawiać na miedziane bądź stalowe opcje, ponieważ mogą one posłużyć znacznie dłużej, są mniej podatne na uszkodzenia, a do tego cechują się wysoką przepustowością.

Duży wybór kabli HDMI dostępny jest na stronie firmy ans.sklep.pl, która posiada przewody od sprawdzonych producentów. Firma ANS Technika audiowizualna słynie z jakości produktów dostępnych w swojej ofercie oraz z szybkiej wysyłki zamówień do klientów.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
52 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *