Zdrowie

Jakie objawy mogą świadczyć o alergii?

• Zakładki: 14


Podejrzewasz, że masz alergię? A może od jakiegoś czasu lub sezonowo męczą Cię niepokojące objawy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co może świadczyć o alergii. Poznaj też trzy rodzaje alergii dających niekiedy zupełnie inne symptomy. Zapraszamy!

Objawy alergii wziewnej

Jedną z najpopularniejszych alergii jest alergia wziewna, a więc związana z wdychaniem patogenów takich jak pyłki roślinne, roztocza w kurzu, zarodniki pleśni, sierść zwierząt. Reakcja pojawia się podczas kontaktu alergika z alergenem bez osłony w postaci maseczki. Często mówi się o niej jako o alergii sezonowej, jeżeli patogenem są pyłki roślinne. Warto jednak pamiętać, że może być całoroczna.

Objawy alergii wziewnej to m.in. płytki i urywany oddech, duszność, niemożność oddychania, kichanie, kaszel, łzawienie, wodnisty katar, zapalenie zatok – w odpowiedzi na alergen w powietrzu. Zdiagnozować ją mogą pulmonolog i alergolog dla dorosłych. Zabrze i Rybnik to miasta, w których umówisz wizytę w gabinecie Allergo-med.

Objawy alergii pokarmowej

Kolejny często spotykany wariant uczulenia to alergia pokarmowa. Bywa mylona z nietolerancją pokarmową, jednak w przypadku alergii objawy kontaktu z alergenem są natychmiastowe, podczas gdy efekty nietolerancji rozkładają się w czasie i mogą wystąpić nawet kilka dni po spożyciu produktu.

Objawami alergii pokarmowej są biegunki, wymioty, nudności, skurcze, wysypki, kaszel, duszność, a nawet zaburzenia serca – zawsze tuż po spożyciu uczulającego produktu.

Objawy alergii kontaktowej

Alergia kontaktowa różni się od wziewnej tym, że nie trzeba wdychać alergenu, by mieć objawy – wystarczy przy nim być, a tym bardziej dotknąć go. Z uwagi na łatwość podrażnienia alergia kontaktowa nastręcza najwięcej problemów w życiu codziennym.

O alergii kontaktowej mogą świadczyć swędzenie i pieczenie skóry, wysypka, bąble i zmiany skórne – po dotknięciu alergenu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Allergo-med.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *