Podejrzewasz, że masz alergię? A może od jakiegoś czasu lub sezonowo męczą Cię niepokojące objawy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co może świadczyć o alergii. Poznaj też trzy rodzaje alergii dających niekiedy zupełnie inne symptomy. Zapraszamy!
Objawy alergii wziewnej
Jedną z najpopularniejszych alergii jest alergia wziewna, a więc związana z wdychaniem patogenów takich jak pyłki roślinne, roztocza w kurzu, zarodniki pleśni, sierść zwierząt. Reakcja pojawia się podczas kontaktu alergika z alergenem bez osłony w postaci maseczki. Często mówi się o niej jako o alergii sezonowej, jeżeli patogenem są pyłki roślinne. Warto jednak pamiętać, że może być całoroczna.
Objawy alergii wziewnej to m.in. płytki i urywany oddech, duszność, niemożność oddychania, kichanie, kaszel, łzawienie, wodnisty katar, zapalenie zatok – w odpowiedzi na alergen w powietrzu. Zdiagnozować ją mogą pulmonolog i alergolog dla dorosłych. Zabrze i Rybnik to miasta, w których umówisz wizytę w gabinecie Allergo-med.
Objawy alergii pokarmowej
Kolejny często spotykany wariant uczulenia to alergia pokarmowa. Bywa mylona z nietolerancją pokarmową, jednak w przypadku alergii objawy kontaktu z alergenem są natychmiastowe, podczas gdy efekty nietolerancji rozkładają się w czasie i mogą wystąpić nawet kilka dni po spożyciu produktu.
Objawami alergii pokarmowej są biegunki, wymioty, nudności, skurcze, wysypki, kaszel, duszność, a nawet zaburzenia serca – zawsze tuż po spożyciu uczulającego produktu.
Objawy alergii kontaktowej
Alergia kontaktowa różni się od wziewnej tym, że nie trzeba wdychać alergenu, by mieć objawy – wystarczy przy nim być, a tym bardziej dotknąć go. Z uwagi na łatwość podrażnienia alergia kontaktowa nastręcza najwięcej problemów w życiu codziennym.
O alergii kontaktowej mogą świadczyć swędzenie i pieczenie skóry, wysypka, bąble i zmiany skórne – po dotknięciu alergenu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Allergo-med.pl.
Zdj. Shutterstock