Budowa i remont

Klimatyzator do mieszkania w bloku – jaki wybrać i czy jest potrzebne pozwolenie? Odpowiadają eksperci z Centrum Rekuperacji

• Zakładki: 17


Klimatyzatory cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców bloków i kamienic. Są doskonałym sposobem na utrzymanie optymalnego poziomu temperatury w pomieszczeniu, co jest szczególnie ważne w upalne dni. Wybór odpowiedniego klimatyzatora do mieszkania wcale nie jest taki prosty, jakby się mogło wydawać.  Zapoznaj się z artykułem, by dowiedzieć się, czy lato upłynie pod znakiem przyjemnego chłodu w twoim mieszkaniu. 

Czy potrzebne jest pozwolenie na instalację klimatyzatora do mieszkania?

W przypadku instalacji klimatyzatora do mieszkania wymagane jest uzyskanie pozwolenia. W zależności od lokalizacji i rodzaju budynku może być wymagane pozwolenie na budowę lub zgłoszenie do odpowiedniego urzędu. Zgodę na montaż klimatyzacji musi wyrazić wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Wniosek należy złożyć pisemnie. Do montażu można przystąpić dopiero po uzyskaniu pisemnej zgody. Niektórzy administratorzy budynku mogą wymagać dołączenia do wniosku o zgodę na montaż klimatyzacji zgód architekta i najbliższych sąsiadów. Wniosek może zostać odrzucony, jeśli elewacja budynku została wyremontowana lub też obiekt został poddany termoizolacji.  Powodem może być uszkodzenie elewacji w związku z koniecznością przymocowania dosyć ciężkiej jednostki zewnętrznej do muru właściwego. Podobnie wygląda sprawa w przypadku budynku wpisanego do rejestru zabytków. W praktyce łatwiej uzyskać zgodę na klimatyzację montowaną na balkonie przynależnym do mieszkania niż mocowaną do elewacji lub też montowaną na dachu. Jeśli administracja budynku nie wyrazi zgody na klimatyzację typu split, jedynym rozwiązaniem będzie zakup klimatyzatora przenośnego.

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator do mieszkania – porady i wskazówki

Klimatyzatory dzielą się na monobloki, split i multisplit. Monobloki (przenośne) służą do chłodzenia i ogrzewania jednego pomieszczenia, natomiast split składa się z dwóch urządzeń – jednego zamontowanego wewnątrz pomieszczenia, a drugiego na zewnątrz budynku. Urządzenia multisplit pozwalają na jednoczesne chłodzenie kilku pomieszczeń. Złożone są z minimum dwóch jednostek wewnętrznych, które współpracują z jednostką zewnętrzną. Decydując się na zakup klimatyzatora do mieszkania, trzeba zacząć od określenia jego przeznaczenia. Kolejnym ważnym aspektem jest wielkość pomieszczenia, jego kształt i powierzchnia przeszkleń. Dokonując obliczeń, należy uwzględnić również wysokość sufitu. Następna ważna kwestia to moc urządzenia – im większa powierzchnia, tym większa moc potrzebna do jej schłodzenia lub ogrzania. Przyjmuje się, że klimatyzator o mocy 1 kW jest w stanie schłodzić pomieszczenie liczące ok. 10 m². Wybór klimatyzatora wiąże się z wyborem rodzaj filtra. Ostatni element to cena – warto porównać oferty różnych producentów i wybrać urządzenie, które będzie spełniało wszystkie nasze potrzeby bez nadwyrężania domowego budżetu.

Jakie są zalety i wady posiadania klimatyzatora w mieszkaniu?

Posiadanie klimatyzatora w bloku zapewnia użytkownikom mieszkania nie tylko chłodne powietrze w upalne dni, ale i czyste. Klimatyzatory są skutecznym sposobem na usuwanie wilgoci i alergenów z powietrza, co może pomóc osobom cierpiącym na alergie lub astmę. Ponadto klimatyzatory mogą być używane do ogrzewania pomieszczeń w chłodniejszych miesiącach. Nie jest to niestety urządzenie pozbawione wad. Urządzenie może być drogie w utrzymaniu, ponieważ wymaga regularnego czyszczenia i serwisowania, aby zapewnić optymalną efektywność energetyczną. Niektóre modele mogą generować hałas (szum), co może być uciążliwe dla innych osób mieszkających w bloku.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *