Praca i edukacja

Obowiązki opiekunki osoby starszej

• Zakładki: 18


Jakie obowiązki leżą po stronie osoby, która wyjeżdża do Niemiec, by opiekować się seniorem? Przeczytaj artykuł i poznaj podstawowe powinności opiekuna bądź opiekunki. Sprawdź, czy nadajesz się do tej roli. Zapraszamy!

Podstawowa opieka nad osobą starszą

Szczegółowe wytyczne dotyczące opieki nad seniorem zależą od oczekiwań rodziny. Można jednak wymienić podstawowe zadania, które opiekunka osoby starszej prawie na pewno będzie musiała wykonywać. Należą do nich karmienie podopiecznego, układanie go w łóżku, pomoc przy wstawaniu i poruszaniu się – na wózku lub nogach – ubieranie, mycie, czesanie, golenie, pomoc przy korzystaniu z toalety bądź zmienianie pampersa, inne czynności z zakresu higieny osobistej.

Obowiązki domowe opiekunki osoby starszej

Pełnoetatowy opiekun osoby starszej zazwyczaj zajmuje się również domem. Gotuje dla siebie i seniora, sprząta, robi pranie i prasuje rzeczy, wyrzuca śmieci, wyprowadza zwierzęta. Jeśli coś się zepsuje bądź zabraknie prądu, powinien umieć powiadomić odpowiedniego fachowca. Z tej przyczyny w pracy opiekuna ważna jest znajomość języka obcego – niekoniecznie niemieckiego – przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

Towarzystwo – element opieki nad seniorem

Warto pamiętać, że wielu seniorów jest sprawnych umysłowo i świadomych otoczenia. Wobec tego opiekun czy opiekunka powinni angażować podopiecznego w rozmowy, zabawy, gry i rozmaite aktywności umysłowe, fizyczne. Wśród zadań mogą znaleźć się także towarzyszenie seniorowi w spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi, prowadzenie do lekarza, na rehabilitację, inne wizyty.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Senior-vitae.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *