Technologie

Od koncepcji do formy: Jak wygląda proces projektowania i realizacji gięcia blach CNC? Odpowiadają eksperci z firmy Falcon!

• Zakładki: 201


Gięcie blach jest jednym z istotniejszych etapów w produkcji precyzyjnych elementów metalowych. Stale rozwijająca się technologia CNC (Computer Numerical Control) wprowadza natomiast wiele nowych standardów w tym procesie. Jak odbywa się proces projektowania i realizacji gięcia blach przy wykorzystaniu technologii CNC?

Projektowanie modelu 3D

Pierwszym krokiem w procesie gięcia blach CNC jest stworzenie precyzyjnego modelu 3D projektowanego elementu. W tym celu inżynierowie korzystają z zaawansowanego oprogramowania CAD (Computer-Aided Design), aby dokładnie określić wymiary i geometrię elementu. Model 3D stanowi wirtualną reprezentację końcowego produktu.

Programowanie maszyny CNC

Otrzymany model 3D jest następnie przekazywany do oprogramowania obsługującego maszynę CNC. Programiści mają za zadanie stworzenie specjalnego kodu G, który zawiera informacje dotyczące tras narzędzi, kątów gięcia i wszelkich innych parametrów niezbędnych do wykonania precyzyjnych operacji gięcia. Warto pamiętać, że prawidłowe programowanie maszyny CNC ma kluczowe znaczenie dla skuteczności procesu.

Przygotowanie materiału

Przed rozpoczęciem operacji gięcia konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiału. Blacha, która ma zostać poddana gięciu, musi być starannie ułożona i przymocowana do stołu gięcia. To właśnie stabilność materiału zapewnia największą precyzję oraz powtarzalność operacji gięcia.

Konfiguracja maszyny CNC

Maszyny CNC wykorzystywane do gięcia blach są zaawansowanymi prasami krawędziowymi. Konfiguracja tych maszyn obejmuje przede wszystkim ustawienie odpowiednich narzędzi, matryc i noży w zależności od rodzaju gięcia i specyfikacji projektu. Jest to etap, który wpływa na finalną jakość gięcia.

Realizacja

Kiedy maszyna CNC jest już skonfigurowana, rozpoczyna się właściwa operacja gięcia. W trakcie tego procesu prasa krawędziowa precyzyjnie gnie blachę zgodnie z wcześniej ustaloną trajektorią narzędzi. Dzięki automatycznemu sterowaniu maszyną CNC mamy wpływ na powtarzalność i wysoką precyzję gięcia, nawet przy produkcji dużej ilości identycznych elementów.

Kontrola jakości

Po zakończeniu operacji gięcia konieczne jest przeprowadzenie kontroli jakości wykonanych elementów. W tym celu wykorzystuje się zaawansowane systemy pomiarowe i wizyjne, które to pozwalają na dokładne sprawdzenie wymiarów, kształtu i jakości powierzchni giętych elementów.

Proces projektowania i realizacji gięcia blach przy użyciu technologii CNC to harmonijne połączenie precyzyjnego projektowania, programowania komputerowego i zaawansowanej automatyki. Dzięki temu producenci mogą osiągnąć wysoką jakość, powtarzalność i efektywność wytwarzania elementów metalowych, spełniając najbardziej wymagające oczekiwania rynku.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
134 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *