Zdrowie

Oparzenie słoneczne – jak się przed nim chronić i co zrobić, gdy już wystąpi?

• Zakładki: 18


Lato to czas relaksu, wypoczynku na plaży i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety, ekspozycja na słońce może prowadzić do oparzeń słonecznych, które są bolesne i mogą mieć szkodliwe skutki dla skóry. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie chronić się przed oparzeniem słonecznym oraz jakie działania podjąć, jeśli już do niego dojdzie.

Oparzenie słoneczne – co to takiego?

Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry spowodowane nadmiernym narażeniem na promieniowanie ultrafioletowe (UV) pochodzące od słońca. Wystawienie skóry na słońce bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do oparzeń, które manifestują się zaczerwienieniem, pieczeniem i bolesnością. Długotrwałe narażenie na promienie UV może również zwiększyć ryzyko poważniejszych uszkodzeń skóry, takich jak oparzenia drugiego stopnia czy nawet rozwijanie się raka skóry.

Jak się chronić przed oparzeniem słonecznym?

Ochrona przed oparzeniem słonecznym jest kluczowa dla zachowania zdrowia skóry i uniknięcia bolesnych dolegliwości. Oto kilka skutecznych sposobów, aby się przed nim chronić:

 1. Unikaj słońca w najgorętszych godzinach: Staraj się unikać ekspozycji na słońce między godziną 10:00 a 16:00, kiedy promieniowanie UV jest najintensywniejsze.
 2. Noszenie odpowiednich ubrań: Wybieraj lekkie i luźne ubrania, które zakrywają ramiona, plecy i nogi. Wybieraj również ubrania wykonane z materiałów o wysokim współczynniku ochrony UV.
 3. Stosowanie kremów z filtrem UV: Nałóż na skórę krem z filtrem UV o wysokim współczynniku ochrony (minimum SPF 30) przed każdym wyjściem na słońce. Pamiętaj, żeby nakładać krem ponownie co 2 godziny i po kąpieli.
 4. Zakładanie okularów przeciwsłonecznych: Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem.
 5. Parasole i kapelusze: Jeśli spędzasz dużo czasu na słońcu, zaopatrz się w parasolkę lub kapelusz z szerokim rondem, aby ochronić twarz i szyję przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Co zrobić, gdy wystąpi oparzenie słoneczne?

Jeśli mimo wszelkich starań wystąpi oparzenie słoneczne, istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby złagodzić dolegliwości:

 1. Schłodź skórę: Natychmiast po wystąpieniu oparzenia, schłodź skórę przy użyciu chłodnych okładów, zimnych pryszniców lub kąpieli.
 2. Unikaj drażniących substancji: Unikaj używania mydła, kremów czy innych substancji, które mogą dodatkowo podrażnić oparzoną skórę.
 3. Stosuj nawilżające balsamy: Nakładaj nawilżające balsamy lub kremy, które zawierają aloes lub pantenol, aby złagodzić podrażnienia.
 4. Unikaj dalszej ekspozycji na słońce: Po wystąpieniu oparzenia, unikaj ekspozycji na słońce do czasu, aż skóra całkowicie się zagoi.
 5. Pij dużo wody: Picie dużej ilości wody pomoże utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu i wspomoże regenerację skóry.

Pamiętaj, aby do łagodzenia skutków oparzenia słonecznego wybierać wyłącznie wysokiej jakości produkty, polecane do stosowania w tego typu przypadkach. Znajdziesz je w sklepie Dar Zdrowia https://darzdrowia.pl/ .

Oparzenie słoneczne – kiedy szukać pomocy medycznej?

W niektórych przypadkach oparzenia słoneczne mogą być poważne i wymagać pomocy medycznej. Jeśli wystąpią następujące objawy, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem:

 • Ból i dyskomfort nasilający się z czasem
 • Wysypka lub pęcherze na skórze
 • Gorączka i dreszcze
 • Obrzęk i uczucie ogólnej słabości

Oparzenie słoneczne to poważne zagrożenie dla naszej skóry, ale można go uniknąć, stosując odpowiednie środki ochrony i ostrożności. Przy zapewnieniu odpowiedniej ochrony przed słońcem i reagowaniu na pierwsze objawy oparzenia, możemy cieszyć się bezpiecznym i przyjemnym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. W przypadku wystąpienia oparzenia, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki, aby złagodzić dolegliwości i skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy są poważne. 

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
64 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *