Zdrowie

Otwarta rozmowa o intymności: Jakie korzyści dają wizyty u seksuologa? Odpowiadają eksperci z ośrodka Synapsa!

• Zakładki: 179


Intymność w związku to jeden z ważniejszych elementów zdrowego życia. W sytuacjach, gdy pojawiają się trudności czy pytania dotyczące sfery seksualnej, wizyta u seksuologa może okazać się cennym wsparciem dla pary. Dlaczego warto otwarcie rozmawiać o intymności i jakie korzyści niesie ze sobą konsultacja u seksuologa?

Dlaczego otwarta rozmowa o seksualności jest ważna?

Wizyta u profesjonalisty, jakim jest seksuolog, umożliwia całkowicie otwarte rozmowy o potrzebach, pragnieniach i oczekiwaniach partnerów. Wpływa to przede wszystkim na znaczną poprawę komunikacji, co z kolei znacząco zmienia jakość życia seksualnego. Specjalista seksuolog może także pomóc parze w zidentyfikowaniu i rozwiązaniu problemów seksualnych, takich jak zaburzenia erekcji, brak libido czy trudności w osiągnięciu orgazmu. Rolą seksuologa w tym zakresie byłoby zaproponowanie adekwatnych do problemów rozwiązań.

Częstym powodem wizyt u seksuologa bywają zmiany w życiu, a wśród nich ciąża, menopauza czy starzenie. Zdarza się bowiem, że wspomniane zmiany powodują nieporozumienia w związku oraz spadek jakości życia seksualnego. Zadaniem psychologa w takim wypadku jest zrozumienie tych zmian i pomoc w dostosowaniu się do nowych okoliczności.

Poza tym seksuolog może dostarczyć informacji i edukacji dotyczącej bezpiecznego seksu, prewencji chorób przenoszonych drogą płciową oraz antykoncepcji. Osoby doświadczające traumy seksualnej natomiast u seksuologa znajdą wsparcie i pomoc w procesie zdrowienia i odzyskiwania poczucia bezpieczeństwa.

Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z profesjonalnej pomocy seksuologicznej, sprawdź ofertę: seksuolog Kraków.

Jak przebiega wizyta u seksuologa?

Wizyta u seksuologa zazwyczaj zaczyna się od rozmowy, podczas której pacjent dzieli się swoimi obawami, problemami czy oczekiwaniami. Zadaniem seksuologa jest analiza tych informacji i pomoc w zidentyfikowaniu źródła trudności. Następnie, wspólnie opracowuje plan działania, który może obejmować terapię indywidualną lub parową, edukację seksualną, a także ćwiczenia terapeutyczne.

Otwarta rozmowa o intymności, poparta profesjonalną wiedzą seksuologa, może przyczynić się do budowania zdrowszych i bardziej satysfakcjonujących relacji seksualnych. Konsultacja u seksuologa to duży krok w kierunku zrozumienia, akceptacji i pozytywnego rozwoju sfery intymnej.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
61 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *