Są nieodłączną częścią pracowni ceramicznych i pomimo iż służą jednemu celowi, bogaty wybór pieców do wypalania ceramiki pozwala na swobodny dobór urządzenia dostosowanego do mocy przerobowej Twojej pracowni.
Wypada zwrócić uwagę na fakt, iż nowoczesne urządzenia cechuje nie tylko sposób wsadu ceramiki, równie ważne jest rozmieszczenie poszczególnych komór, jak i ułożenie spirali grzewczych, co w efekcie ma na celu poprawę wydajności przy zmniejszonym zużyciu energii elektrycznej.
- Jaki piec do wypalania ceramiki wybrać?
- Czy budowa pieca ma wpływ na wydajność wypalania?
- Czy da się oszczędzić energię, stosując nowoczesny piec do wypalania ceramiki?
- Czy warto zainwestować w opcje dodatkowe?
Wybór pieca do wypalania ceramiki
Idealnym produktem jest piec wydajny, oszczędny i bezpieczny. Aby to osiągnąć, należy zwrócić uwagę przy zakupie pieca na kilka istotnych czynników:
- Budowa pieca;
- Pojemność pieca;
- Moc pieca;
- Dodatkowe funkcje.
Budowa pieca do wypalania ceramiki
Piece pomiędzy sobą różnią się sposobem ładowania ceramiki. Do wyboru są piece komorowe oraz kręgowe ładowane od góry.
Wypalanie ceramiki w piecach o kształcie walca odbywa się zwykle na zasadzie piętrowej lokalizacji wyrobów ustawianych na podstawkach. Tego typu urządzenia polecane są do niewielkich pracowni bądź zakładów zajmujących się drobną wytwórczością.
W przypadku produkcji masowej lub większej gabarytowo zdecydowanie lepiej sprawdzą się piece komorowe, w których załadunek odbywa się za pośrednictwem drzwiczek. Jest to metoda znacznie wygodniejsza, bezpieczniejsza i szybsza, zwłaszcza jeżeli zastosowany zostanie wysuwny trzon, jak to jest w przypadku pieca do ceramiki CTH.
Pojemność pieca do wypalania ceramiki
Pojemność pieca powinna odzwierciedlać liczbę wypalanych jednorazowo elementów. W sprzedaży znaleźć można piece o pojemnościach dochodzących nawet do 320 litrów. Duży piec z pewnością sprawdzi się przy masowej produkcji, takiej jak talerze, misy czy filiżanki.
Moc pieca
Piec do wypalania ceramiki jest urządzeniem energochłonnym, jednak istnieje możliwość doboru pieca ograniczającego zużycie prądu poprzez swoją budowę i zastosowane w procesie produkcji materiały. Warto zatem sprawdzić rozmieszczenie spirali, obecność trójwarstwowej izolacji itp.
Dodatkowe funkcje
Liczne opcje dodatkowe mają na celu nie tylko podniesienie komfortu obsługi pieca. Wpływają także na zużycie energii elektrycznej, które w tych warunkach może osiągnąć dość przyzwoity pułap.
Opcje (wybrane) oferowane przez producentów pieców:
- Kontrola 2 lub więcej stref grzania w celu lepszej jednorodności temperatury;
- Kółka w celu transportu pieca;
- Wysuwany trzon w celu ułatwionego załadunku produktu (dostęp z 5 stron);
- Klapy wentylacyjne sterowane automatycznie;
- Klapy doprowadzenia powietrza do komory sterowane automatycznie;
- Dodatkowy system wentylacji powietrza;
- Rama załadowcza przy użyciu wózka paletowego.
Piec do wypalania ceramiki – doradztwo
Dokonując wyboru optymalnego pieca do wypalania ceramiki, warto skonsultować swoje oczekiwania z doświadczonym przedstawicielem firmy dystrybucyjnej. Wiedza w tym przypadku nic nie kosztuje, a może być pierwszym krokiem na drodze do sukcesu.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą INDUSTRY2.0
Fot. Shutterstock