Technologie

Pierścienie uszczelniające o przekroju kołowym – czyli jak działają o-ringi

• Zakładki: 14


Pierścienie uszczelniające o przekroju kołowy, powszechnie nazywane o-ringami, są istotnym elementem uszczelniającym wielu układów. Jak są zbudowane i jaka jest ich zasada działania? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Czym jest o-ring

O-ringi, czyli pierścienie uszczelniające o przekroju kołowym, są niczym innym jak uszczelkami w kształcie torusa. 

Te dwustronnie i samoczynnie działające uszczelniacze, zapewniają szczelność uszczelnianych układów nawet przy braku ciśnienia, a wraz z jego wzrostem docisku pierścienia uszczelniającego zwiększa się, zapewniając jeszcze lepsze uszczelnienie układu. Dodatkowo pod wpływem ciśnienia, o-ring uzyskuje właściwości podobne do cieczy o dużym napięciu powierzchniowym, dzięki czemu siły działające na niego rozkładają się równomiernie, zapewniając równomierne rozłożenie ciśnienia naciskającego na pierścień uszczelniający, a tym samym idealne przyleganie do uszczelnianej powierzchni. 

Jak dobrać odpowiedni pierścień uszczelniający o przekroju kołowym

Odpowiednie dobranie o-ringu wymaga od nas znajomości wielu parametrów, w których dany pierścień będzie pracować. 

Na ten przykład uszczelnienie układu, w którym ciśnienie przekracza 40 MPa, wymaga zastosowania specjalnych pierścienie podporowych. Również temperatura pracy układu uszczelnianego ma wpływ na to, z jakiego materiału powinien zostać wykonany pierścień uszczelniający o przekroju kołowym. 

O-ringi z kauczuku akrylonitrylo-butadienowego wytrzymują temperatury od -30 do +100 stopni Celsjusza, natomiast o-ringi vintowe mogą pracować w temperaturach od -20 do +200 stopni Celsjusza.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Polwent.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
131 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *