Praca i edukacja

Praca dla nieletnich – jak dorabiać w przerwie od szkoły?

• Zakładki: 83


Wakacje, ferie zimowe czy nawet weekendy można potraktować jako świetną okazję do nabycia umiejętności i dorobienia już od najmłodszych lat. Należy jedynie pamiętać, że w świetle prawa do podejmowania czynności zarobkowych w oparciu o umowę o pracę upoważnione są wyłącznie te osoby, które ukończyły 15 rok życia. Wcześniej możesz korzystać z innych umów, przy czym potrzebujesz zgody rodziców. Sprawdź, w jaki sposób dorobić!

Popularne oferty pracy dla nieletnich – ulotki, plakaty

Jedną z najpopularniejszych propozycji pracy dla nieletnich jest rozdawanie ulotek. Możesz stać z nimi w przestrzeni miejskiej – np. w ruchliwym przejściu w centrum – możesz pozostawać w ruchu: zapraszać przechodniów do reklamowanego lokalu bądź wrzucać ulotki do skrzynek. Alternatywami dla rozdawania ulotek są promowanie lokalu w przebraniu oraz rozwieszanie plakatów.

Drobne prace dla nastolatków

Jako nastolatek raczej nie masz odpowiednich kwalifikacji ani doświadczenia, by zajmować wysokie stanowiska. Możesz za to pomagać w firmach, wykonując drobne obowiązki. W biurze jest to utrzymywanie porządków w archiwum lub sprzątanie, w restauracji mycie naczyń, zamiatanie bądź obieranie warzyw, w sklepie stacjonarnym zaś inwentaryzacja towaru czy układanie produktów na półkach sklepowych. Pamiętaj tylko, że do pracy przy żywności potrzebna Ci będzie książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych (potocznie: książeczka sanepidowska).

mężczyzna, osoba, garnitur, biurko

Nowoczesna praca dla młodych

Współczesność oferuje nastolatkom wiele ciekawych form zarabiania. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, masz szansę zapisać się do studia filmowego lub brać udział w doraźnych castingach do seriali i filmów – przede wszystkim jako statysta, ale może któregoś dnia zostaniesz zauważony i otrzymasz większą rolę! Ponadto część nastolatków zostaje hostem/hostessą, czyli promotorem produktów/usług danej firmy.

Nastolatki dobrze radzące sobie z multimediami i sprawnie posługujące się komputerem mogą przyjmować drobne zlecenia na retusz zdjęć czy montaż filmów i nagrań audio. Dzięki takim pracom nie tylko zarobisz, ale także wzbogacisz portfolio na przyszłość.

Społeczne prace dla nieletnich

Niezależnie od miejsca zamieszkania możesz wykonywać drobne prace na rzecz rodziny, przyjaciół, sąsiadów i osób ogłaszających się w internecie czy gazecie. Jako młody nastolatek zarobisz na sprzątaniu pomieszczeń, myciu samochodów, wyprowadzaniu psów, odśnieżaniu chodników, koszeniu trawy. Jako starszy nastolatek poprawisz swoje fundusze, opiekując się dziećmi czy sprzątając domy.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
159 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *