Zdrowie

Profilaktyka koślawych pięt

• Zakładki: 14


Współcześnie częstym problemem są wady ustawienia stopy, na przykład koślawość pięt. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji, zwyrodnień stawów i wad postawy.

Czym są koślawe pięty?

Zdarza się, że pięty stóp nie układają się prawidłowo, ale odchylają w kierunku bocznym. W praktyce sprawia to wrażenie, jakby do środka wyginały się kostki. Na tym właśnie polega nieprawidłowość jaką są koślawe pięty. Jeśli dodatkowo wypłaszcza się podłużny łuk stopy, można mówić o „stopie płasko-koślawej”. Kiedy wada już powstanie, pojawia się konieczność wdrożenia ćwiczeń, rehabilitacji. Stąd też tak ważna jest odpowiednia profilaktyka.

Warto wiedzieć, że małe dzieci (do 4 roku życia) mogą mieć koślawe stópki i jest to zjawisko naturalne. Ma ono związek z tym, iż ciało powoli stabilizuje się w pozycji stojącej, zmagając się z ciągłym i szybkim wzrostem. Jeśli jednak stan ten utrzymuje się lub pojawia u starszych dzieci, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Nieprawidłowe ustawienie stóp może prowadzić do przykurczu ścięgna Achillesa oraz negatywnie przekładać się na stan stawów – kolanowego czy biodrowego.

Koślawe stopy mogą być również problemem dotykającym dorosłych. W ich przypadku, koślawe pięty mają związek z niewydolnością ścięgien podudzia. Wada powoduje dolegliwości bólowe, ucisk a także postępujące stany zapalne. Nieleczona może doprowadzić nawet do operacji.

Profilaktyka i leczenie pięt koślawych

W profilaktyce koślawości pięt istotne jest staranie się o prawidłowe ułożenie stóp. Pomóc mogą w tym ćwiczenia fizjoterapeutyczne, ale również dobrze dopasowane obuwie. Nie powinno ono wykrzywiać stopy, uciskać jej. Świetnym rozwiązaniem są również wkładki ortopedyczne, medyczne i podpiętki, które zmuszają stopę do prawidłowego ułożenia. Jednocześnie są one wygodne w noszeniu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Coccine. Na stronie producenta znaleźć można szeroką ofertę akcesoriów do butów i produktów wspomagających profilaktykę wad ustawienia stopy.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
22 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *