Psychoterapia indywidualna pozwala skoncentrować się w pełni na pacjencie – jego uczuciach, emocjach, przeżyciach oraz przemyśleniach. Kiedy warto skorzystać z tej formy pomocy psychologicznej?
Psychoterapia indywidualna – na czym polega?
Psychoterapia to jedna z metod leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego. Polega ona na rozmowie, która umożliwia Pacjentowi wgląd w siebie. Dzięki niej może on dotrzeć do mechanizmów i schematów, które utrudniają zaspokajanie własnych potrzeb. Psychoterapeuta pomaga w zmierzeniu się z trudnymi przeżyciami poprzez zadawanie odpowiednich pytań. Jego zadaniem jest stworzenie z rozmówcą relacji opartej o akceptację i zrozumienie. Terapia może trwać kilka lub kilkadziesiąt spotkań. Najczęściej sesje odbywają się raz w tygodniu.
Kiedy warto zdecydować się na psychoterapię indywidualną?
Na nasze samopoczucie i postrzeganie rzeczywistości niebagatelny wpływ ma przeszłość. Kiedy cierpimy czy odczuwamy niepokój i lęk, często nie szukamy przyczyn tego stanu. Zaczynamy zrzucać odpowiedzialność na osoby z najbliższego otoczenia oraz stajemy się agresywni w stosunku do siebie i innych osób. Jeśli widzisz w tym opisie siebie – to sygnał, że warto poprosić o profesjonalną pomoc – psychoterapia Łódź.
Psychoterapia indywidualna skierowana jest do osób, które:
- zmagają się z depresją oraz kryzysami i stresem,
- są uzależnione lub współuzależnione,
- nie widzą sensu życia,
- miewają myśli samobójcze,
- przeżyły traumatyczne wydarzenia, takie jak: przemoc, śmierć ukochanej osoby, gwałt czy molestowanie.
Fot. Shutterstock