Technologie

Rodzaje obwodów drukowanych

• Zakładki: 7


Obwody drukowane, będące płytką stworzoną z dedykowanego materiału izolacyjnego stanowi niezwykle istotny element tworzenia podzespołów elektronicznych. Czym dokładnie są obwody drukowane i jakie jest ich zastosowanie?

Ze względu na dużą popularność obwodów PCB, z powodzeniem możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów obwodów. Na pierwszy rzut oczywiście obwody jednowarstwowe, które w praktyce posiadają pola lutownicze i inne elementy tylko na jednej warstwie. Obwody jednowarstwowe są nieodłączną częścią montowania stosunkowo prostych obwodów. 

Obwody dwuwarstwowe z kolei posiadają specjalne ścieżki elektryczne po obu stronach płytek. Specjalne przelotki zapewniają możliwość przeprowadzenia sygnału na drugą stronę płyty. Obwody wielowarstwowe szczególny rodzaj obwodów drukowanych, które rozdzielane są materiałem izolacyjnym. Na zewnętrznej warstwy każdego obwodu znajdują się pola lutownicze, na wewnętrznej natomiast warstwy zasilania. Obwody wielowarstwowe to to elementy zapewniające największy potencjał do tworzenia gęstych sieci połączeń. Zdarza się, że obwody wielowarstwowe cechują się 20 razy większą gęstością połączeń, niż w obwodach jednowarstwowych. 

Zastosowanie obwodów drukowanych 

Na samym początku obwody drukowane stanowiły podstawowy komponent wykorzystywany w branży kosmonautyczny oraz w wojskowości. W dzisiejszych czasach obwody drukowane stanowią podstawowy element praktycznie każdego urządzenia elektronicznego, który może pracować z niskimi napięciami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by montaż obwodów elektronicznych wykorzystywać także w urządzeniach o wysokim napięciu. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą MESSER profesjonalny montaż SMD i THT – https://messer-smt.eu/

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *