Technologie

Rodzaje pras krawędziowych w produkcji seryjnej

• Zakładki: 7


Wybierając do swojej firmy prasę krawędziową, warto sprawdzić, jakiego typu jest to model. Urządzenia takie można bowiem podzielić według kilku kluczowych kryteriów. Najważniejszym spośród nich napęd, który odpowiada za działanie maszyny. Ma to przełożenie na rozłożenie sił w prasie oraz maksymalną siłę docisku. Z tego powodu warto dowiedzieć się, który typ urządzenia sprawdzi się najlepiej w danej linii produkcyjnej.

Rodzaje pras krawędziowych

Pod kątem dostępnego napędu można wyróżnić trzy podstawowe typy prasy krawędziowej:

  • Napęd hydrauliczny, realizowany przez płyn pod ciśnieniem w układzie prasy. Są to maszyny do zadań specjalnych: hydraulika pozwala uzyskiwać dziesiątki, a nawet setki ton nacisku, dzięki czemu każda praca zostanie wykonana szybko i pewnie. Jednocześnie są to bardzo popularne typy pras krawędziowych, przez co system ten jest dobrze dopracowany i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.
  • Napęd elektryczny stosowany jest tam, gdzie nie trzeba uzyskiwać wysokiej siły nacisku, natomiast nadrzędną rolę pełni czas. Tego typu krawędziarki CNC mogą wykonać nawet do 30% więcej detali w tym samym czasie, co hydrauliczne.
  • Napęd hybrydowy. Silnik elektryczny uruchamiany jest w czasie ruchów pomocniczych, przyśpieszając cały proces. Pozwala także na podgrzewanie oleju, by zwiększyć skuteczność układu hydraulicznego, a jednocześnie zmniejszyć koszty eksploatacyjne.

Która prasa krawędziowa sprawdzi się u Ciebie najlepiej?

Wybór prasy krawędziowej CNC do firmy

Przy uzupełnianiu parku maszynowego o prasy krawędziowe zwracaj zawsze uwagę na napęd kupowanych urządzeń. Nie jest to jednak jedyne kryterium doboru. Ważne jest sterowanie (numeryczne, ręczne czy półautomatyczne), wielkość obszaru roboczego, maksymalna siła nacisku oraz wiele innych parametrów. Jeśli nie orientujesz się dokładnie w tym zakresie, skontaktuj się z pracownikami sklepu CHM Polska Maszyny do obróbki metalu, by uzyskać wsparcie i potrzebne informacje z pewnego, sprawdzonego źródła.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *