Zdrowie

Skuteczne sposoby na opryszczkę

• Zakładki: 22


Opryszczka to zmiana wirusowa, której nie da się wyleczyć. Kiedy ktoś na nią zachoruje, może jedynie usunąć objawy, lecz uśpiony wirus będzie żył dalej, czekając na osłabienie organizmu, np. w wyniku stresu, przeziębienia czy zmian hormonalnych. W jaki sposób szybko uporać się z opryszczką, która po raz kolejny pojawiła się na ustach? Sprawdź!

Leki na opryszczkę

Najważniejszymi i chętnie wybieranymi środkami walki z opryszczką są preparaty apteczne. Dostępne formy to żel i maść na zmiany skórne, plastry, a nawet tabletki. Te ostatnie przyjmuje się w przypadku długotrwałych zmian prowadzących do powikłań bądź przy chorobach współwystępujących. Popularną substancją aktywną w preparatach miejscowych jest acyklowir.

Lekiem na opryszczkę może być także… aspiryna! Nie służy jednak do połknięcia, tylko do rozkruszenia, połączenia z wodą i zrobienia papki. Tak wykonany specyfik nakłada się na zmianę skórną na ustach.

Domowe sposoby na opryszczkę

Tradycyjne sposoby na opryszczkę – podobnie do większości farmakologicznych – opierają się na działaniu miejscowym. Polegają albo na nakładaniu na zmianę papki, albo na pocieraniu bolesnego miejsca danym produktem. Wykorzystać można:

  • pastę do zębów z fluorem – zasusza opryszczkę i rozstraja działanie wirusa,
  • cebulę i czosnek – działają przeciwwirusowo,
  • miód – łagodzi stany infekcyjne, ma działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne,
  • cytrynę i ocet – łagodzą postać opryszczki z uwagi na silne stężenie witaminy C,
  • melisę, aloes, czarną herbatę – mają różne substancje aktywne, ale wszystkie pomagają zmniejszyć obrzęk, złagodzić ból i uśpić wirus opryszczki.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
59 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *