Technologie

Cięcie wodą – skuteczna metoda obróbki surowców

• Zakładki: 14


Water – Jet to nowoczesna metoda obróbki materiałów. Jej działanie opiera się na generowaniu strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dodatek ścierniwa powoduje, że metoda ta działa na obrabiany materiał w dwojaki sposób – z jednej strony tnie tworzywo, nadając mu pożądany kształt, a z drugiej ściera krawędzie, pozostawiając brzegi gładkie i pozbawione nierówności. Z tego powodu cięcie wodą jest zaliczane do obróbki strumieniowo – ściernej.

Jaki materiał może być obrabiany z wykorzystaniem tej metody?

Cięcie wodą to metoda niezwykle uniwersalna. Zastosować ją można do cięcia wszelkiego rodzaju tworzyw o różnej grubości i twardości. Obróbce dobrze poddają się materiały miękkie takie jak: guma naturalna, kauczuk i lateks. Za pomocą tej metody możemy docinać metale, np. stal nierdzewną, aluminium, tytan, miedź, czy srebro. 

Możliwe jest także cięcie kamienia wodą – granitu, wapienia, marmuru lub łupków. Wśród innych materiałów możemy wymienić także szkło, tworzywa sztuczne, ceramikę, grafit, a nawet drewno. Możliwości jest naprawdę sporo, warto więc rozważyć wybór tej metody, kiedy chcemy dociąć wszystkie materiały w jednym miejscu.

Zalety cięcia wodą

Metoda ta ma wiele zalet, dzięki którym coraz częściej jest wybierana przez firmy oraz osoby prywatne. Przede wszystkim, co zostało wspomniane już wcześniej, jest to metoda niezwykle uniwersalna. Nadaje się do obróbki różnego rodzaju materiałów i tworzyw. Jest również bardzo precyzyjna, w głównej mierze przez jej dużą automatyzację. 

Podczas procesu cięcia wodą nie dochodzi do powstawania pyłów. Istnieje możliwość zastosowania ścierniwa, przez co powierzchnia obrabianych materiałów jest gładka i nie wymaga dodatkowej obróbki.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelek gumowych i węży hydraulicznych – firmą POLWENT Częstochowa http://polwent.com.pl/

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *