Finanse

Unieważnienie kredytu frankowego – podstawy prawne

• Zakładki: 87


Kredyty indeksowane do waluty franka szwajcarskiego były popularnym produktem finansowym w Polsce w pierwszej dekadzie XXI wieku. Jednakże, dla wielu kredytobiorców, związanych z nimi ryzyko stało się rzeczywistością w wyniku niestabilności kursu franka. W efekcie niektórzy zaczęli szukać możliwości unieważnienia takiego kredytu. W poniższym artykule omówimy podstawy prawne, na których kredytobiorcy mogą opierać swoje starania o unieważnienie kredytu frankowego.

Klauzule niedozwolone w umowach kredytowych

Podstawowym argumentem, który może być wykorzystany przy unieważnianiu kredytu frankowego, jest zarzut naruszenia dobrych obyczajów bankowych. Kredytobiorcy argumentują, że banki nie dostarczyły im wystarczających informacji na temat ryzyka związanego z kredytem indeksowanym do waluty obcej, zwłaszcza w kontekście niestabilności kursu franka szwajcarskiego. Ponadto, niektórzy twierdzą, że instytucje finansowe nie dokładnie przedstawiały konsekwencje takiego kredytu.

Jednak kluczową przesłanką, która umożliwia unieważnienie kredytu CHF przez sąd, jest stosowanie przez banki tzw. „niedozwolonych klauzul walutowych”. Chodzi tu o zapisy w umowach kredytowych, które umożliwiały bankom jednostronne zmiany warunków umowy w przypadku dużych zmian kursu waluty. Tego typu klauzule były często niejasne i trudne do zrozumienia dla przeciętnego kredytobiorcy.

Decyzje sądów i organów nadzoru ws. kredytów frankowych

W ostatnich latach polskie sądy i organy nadzoru finansowego zaczęły rozstrzygać sprawy związane z kredytami frankowymi. W wielu przypadkach sądy uznały niektóre zapisy umów za nieuczciwe wobec konsumentów i wobec tego umowy kredytowe coraz częściej są unieważniane. Inną możliwością jest odfrankowienie kredytu CHF.

Niezaprzeczalnym argumentem jest także analiza skutków ekonomicznych, jakie niesie za sobą kredyt frankowy. Nagłe i znaczne wzrosty kursu franka szwajcarskiego sprawiły, że raty kredytów znacząco wzrosły, co dla wielu osób stało się finansowym obciążeniem nie do udźwignięcia.

Unieważnienie kredytu frankowego to skomplikowany proces, który wymaga skonsultowania się z prawnikiem specjalizującym się w prawie bankowym. Mimo to, istnieją pewne podstawy prawne, na których kredytobiorcy mogą oprzeć swoje roszczenia. Warto zaznaczyć, że sytuacja prawna może się zmieniać, dlatego istotne jest monitorowanie najnowszych orzeczeń sądów i decyzji organów nadzoru finansowego. Kredyty frankowe Głogów coraz liczniej są unieważniane, co pozwala uwolnić się kredytobiorcom od bardzo wysokich rat, a nierzadko okazuje się, że kredytobiorca spłacił już cały kapitał i w wyniku rozliczeń z bankiem nie jest już dłużnikiem.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
73 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *