Finanse

Afera Amber Gold – na czym polegała i czy ofiary mogą odzyskać pieniądze?

• Zakładki: 34


Afera Amber Gold to jeden z największych skandali finansowych w historii Polski, który wstrząsnął zaufaniem do instytucji finansowych oraz spowodował znaczne straty finansowe dla tysięcy osób. Afera ta stała się symbolem oszustwa piramidowego i podniosła ważne pytania dotyczące nadzoru, regulacji oraz możliwości odzyskania straconych środków przez ofiary. W niniejszym artykule przyjrzymy się, czym była Afera Amber Gold, jak działała oraz jakie istnieją perspektywy odzyskania pieniędzy przez poszkodowanych.

Afera Amber Golda – geneza i mechanizm działania

Afera Amber Gold miała miejsce w latach 2009-2012, kiedy to firma Amber Gold, pod pretekstem inwestowania w bursztyn, prowadziła nielegalny schemat piramidowy. Firma zachęcała osoby do inwestowania swoich oszczędności, obiecując im wysokie zyski w krótkim czasie. Mechanizm opierał się na przyciąganiu nowych inwestorów, których wpłaty były wypłacane jako pozornie wysokie zwroty dla wcześniejszych inwestorów. W rzeczywistości firma nie prowadziła rzeczywistych działań inwestycyjnych, a jej zyski pochodziły z wpłat kolejnych osób.

Afera Amber Gold zrujnowała finansowo wiele rodzin, które straciły oszczędności życia. W 2012 roku firma ogłosiła upadłość, a jej założyciele zostali zatrzymani i oskarżeni o oszustwa finansowe oraz działalność nielegalnego funduszu inwestycyjnego.

Czy poszkodowani ws. Amber Gold mogą odzyskać pieniądze?

Poszkodowani ws. Amber Gold nie mają już szans na odzyskanie pieniędzy od firmy. W postępowaniu komorniczym część osób odzyskała pewną część zainwestowanego kapitału, jednak zdecydowana większość ofiar została w tym postępowaniu pominięta. Pozew zbiorowy Amber Gold to obecnie jedyna szansa, by uzyskać część pieniędzy w formie odszkodowania od Skarbu Państwa. To właśnie niewłaściwe działania sprawiła, że część poszkodowanych padła ofiarą procederu piramidy finansowej.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *