Zdrowie

Co na ból gardła, głowy i inne dolegliwości bólowe?

• Zakładki: 70


Jak poradzić sobie z bólem gardła i głowy wynikającymi z przeziębienia? Jak leczyć ból nogi lub ręki po stłuczeniu? Co wziąć, kiedy boli ząb bądź ucho? Dziś wyjaśnimy Ci, czym różnią się popularne środki przeciwbólowe: aspiryna, paracetamol i ibuprofen, a także który zwalczy dany rodzaj bólu. Zapraszamy do lektury!

Aspiryna na ból

Aspiryna jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych środków na ogólne bóle w ciele oraz bóle wynikające ze stanu zapalnego. Nie tylko niweluje ból, a także leczy zapalenie i zbija gorączkę. Przy długotrwałym przyjmowaniu wykazuje charakter przeciwzapalny.

Mimo iż stosunkowo łagodna, aspiryna nie powinna być przyjmowana przez osoby poniżej 12 roku życia, cierpiące na choroby wrzodowe żołądka lub dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia krwi bądź niewydolność nerek, a także mające w planach zabieg w czasie krótszym niż tydzień.

Leki zawierające aspirynę to: Aspirin, Etopiryna, Upsarin C, Polopiryna C, Ultrapiryna Fast C.

Paracetamol na ból

Jeżeli ból nie wynika ze stanu zapalnego w organizmie, złagodzić go może paracetamol. Ten środek ma również działanie przeciwgorączkowe. Sprawdza się w bólu stawów, mięśni, zębów, miesiączkowym oraz po zabiegach.

Paracetamol warto docenić za uniwersalność względem odbiorców. To jedyny lek z wymienionej trójki, który wolno wziąć w ciąży i podczas karmienia piersią. Paracetamol można też zaaplikować dziecku. Jest bezpieczny dla osób cierpiących na nadciśnienie bądź krzepliwość krwi.

Paracetamol zawierają następujące leki: Paracetamol, Apap, Solpadeine, Gripex, Frevex, Theraflu.

kobieta leżąca na łóżku, zakrywająca twarz, ból

Ibuprofen na ból

Ibuprofen dzieli działanie z aspiryną, jest więc jednocześnie przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Pod względem czasu działania przypomina paracetamol, jednak jest usuwany z organizmu szybciej.

Ibuprofenu nie powinny stosować kobiety w ciąży ani matki karmiące piersią. Nie nadaje się też dla osób z czynną chorobą wrzodową, nadciśnieniem, niewydolnością nerek, serca lub wątroby, astmą.

Ibuprofen znajduje się w lekach takich jak: Ibuprofen Forte, Ibuprom, Nurofen Express Forte, Ibum Forte, Metafen.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
143 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *