Budowa i remont

Co to jest i do czego służy pętla kompensacyjna?

• Zakładki: 252


Pętla kompensacyjna to jeden z elementów, jaki wykorzystywany jest w instalacjach związanych z wodą. Dzięki niej można połączyć dwa odcinki rurociągu. Rozwiązanie bardzo funkcjonalne i praktyczne, pozwalające m.in. podłączyć wodę do centralnego ogrzewania, chociaż szerokie zastosowanie znajduje również w przemyśle spożywczym.

Systemy instalacyjne oraz stosowane w nich rury mogą być w szczególnych przypadkach narażone na działanie temperatur. Nie tylko wysokich, ale i niskich. Czynniki te sprawiają, że materiał, z jakiego rury są wykonane może zmieniać swoje właściwości, w tym np. kurczyć się. Sytuacja ta z całą pewnością nie jest pożądana i może przynieść ze sobą wiele szkód. Dlatego też w miejscach, w których zachodzi takie ryzyko wykorzystywana jest pętla kompensacyjna. W ten łatwy sposób można wyeliminować problem rozszerzalności temperaturowej.

Jaką pętlę kompensacyjną wybrać?

Przede wszystkim wykonując instalację należy kierować się głównie jakością poszczególnych komponentów. Cena powinna grać tu rolę drugorzędną, ponieważ oszczędność na materiale nie zawsze jest rzeczywistym obniżeniem kosztów. Dobra jakość elementów, materiał, z jakiego są one wykonane to gwarancja, że instalacja będzie odporna na uszkodzenia, a długa żywotność jest jednym z najważniejszych atutów, gdyż pozwala uniknąć wielu problemów w przyszłości. Wybierając pętlę kompensacyjną warto też zwrócić uwagę na to, aby wykazywała ona wysoką odporność chemiczną.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą PLASTMETIX – producent, hurtownia rur PCV i armatury sanitarnej.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
729 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *