Budowa i remont

Czy warto założyć gruntowy wymiennik ciepła?

• Zakładki: 11


Coraz częściej zakłada się gruntowe wymienniki ciepła, które są ekonomiczne i ekologiczne. To innowacyjne urządzenie pracuje w oparciu o energię zgromadzoną w gruncie. Używa jej do ogrzania powietrza zimą, a schładzania latem. Przed zakupem koniecznie trzeba się zapoznać z różnymi rodzajami wymienników, aby dobrać najlepszy do swojej instalacji. Warto zaznaczyć, że nawet na niedużej działce można założyć gruntowy wymiennik ciepła. Potrzebna jest jedynie wiedza, aby montaż przebiegł bez problemu, a system wentylacji działał optymalnie.

Gruntowe wymienniki ciepła – rodzaje

Wymienniki cieplne powietrzne

Są różne rodzaje powietrznych gruntowych wymienników ciepła. Pierwszy z nich – rurowy – składa się z systemu rur z tworzywa sztucznego, które są zakopane w gruncie. Przepływające przez rury powietrze płynie od czerpni do budynku i po drodze ogrzewa się lub schładza. Drugi rodzaj gruntowego wymiennika ciepła – żwirowy – cieszy się dużą popularnością. To zakopany w ziemi granulat, przez który płynie powietrze. Latem podlega schładzaniu i osuszaniu a zimą ogrzewaniu i nawilżaniu. Dużą zaletą tego typu wymiennika ciepła jest ciągła filtracja z bakterii i pyłków roślinnych. Kolejne urządzenie-płytowe – to jakby połączenie dwóch ww. wymienników ciepła. Składa się z płyt strukturalnych ułożonych poziomo na warstwie żwiru. Powietrze cały czas przepływa między płytami a kamieniami, dlatego zachodzi duża wymiana cieplna z gruntem.

Wymiennik ciepła glikolowy

W tym urządzeniu zamiast krążącego powietrza mamy rozwór glikolowy, który krąży w zakopanych z gruncie rurach z tworzywa sztucznego. Pobiera energię z gruntu, przekazuje ją poprzez wymiennik i stosownie do sytuacji schładza lub ogrzewa powietrze. dlatego jest to wymiennik ekologiczny. To rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne. Można korzystać z niego na małych działkach i tam, gdzie jest duży poziom wód gruntowych. Warto pamiętać o tym, że ziemna cześć konstrukcji urządzenia może znajdować się pod podjazdami, a nawet fundamentami budynków. Jest to możliwe ze względu na wysoką wytrzymałość mechaniczną rur.

Dlaczego warto stosować glikolowy wymiennik ciepła?

Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła ma wiele zalet. Przede wszystkim łatwo go zamontować, szczególnie jeśli prace budowlane nie są zaawansowane. Można wykonać instalację w trudnych warunkach terenowych, np. na podmokłym gruncie. Urządzenie jest ekonomiczne, dlatego każdy odczuje zmniejszenie się rachunków za ogrzewanie budynku. W mieszkaniu oprócz przyjemnego ciepła zimą lub chłodu latem jest mniej alergenów, co jest bardzo ważne nie tylko dla alergików.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Comair Dobra Wentylacja<link do strony głównej – comair.pl

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *