Zdrowie

Czym jest ganglion i w jaki sposób go usunąć?

• Zakładki: 386


Ganglion – co to jest i jak go usunąć?

Ganglion to charakterystyczna zmiana, najczęściej w obrębie nadgarstka, stawu skokowego lub kolanowego. Najczęściej pojawia się u osób, które nadmiernie obciążają stawy, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dowiedz się, czym jest ganglion, czy jest to groźna zmiana i jak ją leczyć?

Czym jest ganglion?

Ganglion jest widoczną zmianą, która pojawia się w okolicach stawów – najczęściej jest to wierzchnia strona nadgarstka. Ponieważ jest to struktura wypełniona gęstym płynem, nazywany bywa torbielą galaretowatą. W badaniach obrazowych ganglion widoczny jest jako uwypuklenie torebki stawowej lub pochewki ścięgna i właśnie do tych struktur ganglion bezpośrednio przylega.

Lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta praktycznie bez badań są w stanie rozpoznać ganglion podczas badania fizykalnego, jednak dla pewności powinno zostać zlecone badanie, które ponad wszelką wątpliwość wykluczy ryzyko nowotworu. W sporadycznych przypadkach niektóre nowotwory do złudzenia przypominają ganglion. Aby potwierdzić diagnozę, wystarczy wykonać USG, w przypadku dolegliwości bólowych warto również zrobić RTG, a nawet rezonans magnetyczny. Zdarza się bowiem, że ganglion uszkadza struktury, przy których powstał. Sam ganglion jest zmianą bezbolesną, ale może uciskać więzadła lub inne tkanki, prowadząc do stanów zapalnych lub innych powikłań zdrowotnych.

Ganglion – przyczyny powstawania ganglionu

Dokładne przyczyny powstawania ganglionu nie są znane, jednak za pośrednią przyczynę uznaje się przeciążenie stawu. Dlatego gangliony na nadgarstkach często pojawiają się u osób pracujących przy komputerze, kasjerów czy osób trenujących niektóre dyscypliny sportowe. Gangliony najczęściej pojawiają się u kobiet w wieku 15-40 lat, jednak dolegliwość ta może dotyczyć każdego.

Ganglion – leczenie zachowawcze czy operacyjne?

O metodzie leczenia ganglionu powinien zadecydować lekarz. Kluczem do podjęcia decyzji powinny być dolegliwości pacjenta oraz wyniki badań obrazowych. Jeśli ganglion nie powoduje u pacjenta żadnego dyskomfortu, wystarczy leczenie zachowawcze. Należy odciążyć staw, najlepiej stosując taśmy do kinezjoterapii. Coraz więcej specjalistów odradza unieruchamianie stawu za pomocą ortezy, jeśli nie ma wyraźnych przesłanek co do konieczności zastosowania takiej terapii. Stabilizacja stawu za pomocą ortezy może bowiem osłabiać mięśnie, powodować przykurcze i zmniejszać zakres ruchu. Kinezjotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, jest skuteczną metodą terapii, która odciąża staw, nie ograniczając jego mobilności.

W przypadku pojawiania się bólu pacjentowi zaleca się w pierwszej kolejności zabieg aspiracji. Polega on na odciąganiu płynu z ganglionu w znieczuleniu ogólnym. Niestety metoda ta często okazuje się nieskuteczna w dłuższej perspektywie i ganglion po pewnym czasie ponownie wypełnia się galaretowatą mazią. W takim przypadku pozostaje leczenie operacyjne metodą artroskopową lub za pomocą nacięć. Operacja jest również konieczna przy bardzo silnych bólach oraz w przypadku podejrzenia nowotworu – w jej trakcie pobierana jest próbka do badań histopatologicznych.

Ganglion jest niegroźną, niezłośliwą zmianą, której nie trzeba wycinać, jeśli nie wpływa ona na komfort życia pacjenta. Nie wolno jej natomiast lekceważyć – powinna zostać zdiagnozowana przez lekarza, który wyeliminuje inne choroby.

Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową apteka-leki.pl

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
322 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *