Zdrowie

Czym popijać suplementy w kapsułkach?

• Zakładki: 13


Chociaż suplementy diety nie należą do leków, podobnie jak leki powinny być popijane właściwym płynem i w odpowiedniej ilości. I odwrotnie: tak samo jak leki nie mogą być popijane niektórymi napojami, inaczej ich skuteczność zostanie obniżona lub zablokowana. Poznaj zasady suplementacji!

Czy suplementy trzeba popijać wodą?

Czysta woda – niemineralizowana, niegazowana, przefiltrowana, najlepiej przegotowana – to najlepszy płyn do popijania suplementów w kapsułkach, np. CaliVita. Produkty bogate w witaminy, minerały i inne substancje aktywne mogą się bez trudu wchłaniać, ponieważ woda nie zmienia właściwości suplementów ani środowiska w układzie pokarmowym. Należy zadbać o to, by była w temperaturze pokojowej. Właściwa ilość to szklanka, czyli ok. 200 ml.

Warto przeczytać ulotkę suplementu bądź zapytać o poradę lekarza czy aptekarza. Niektóre składniki bowiem wchłaniają się lepiej, jeśli popije się je napojem innym niż woda. Przykład stanowią witaminy A, D, E i K, które świetnie komponują się np. ze śmietaną bogatą w tłuszcz.

Czym nie popijać suplementów?

Czy to, że woda jest najlepsza do popijania suplementów, oznacza, że inne płyny też się sprawdzą, po prostu będą trochę mniej korzystne? Niekoniecznie. Po niektóre napoje nie można sięgać bezwzględnie, np. po alkohol. Nie zaleca się także popijania suplementów płynami, które utrudniają lub blokują działanie preparatów. Są to kawa, herbata, napar ziołowy. Sok grejpfrutowy – w dalszej kolejności inne cytrusowe, np. lubiany przez Polaków pomarańczowy – zwiększa ryzyko pojawienia się niepożądanych efektów. Warto też uważać na mleko i sztuczne napoje gazowane.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Pharmavita.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
50 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *