Zdrowie

Czym zajmuje się psychodietetyk i kiedy warto się do niego zgłosić?

• Zakładki: 9


Porady dietetyczne i gotowe plany żywieniowe pomagają zadbać o swoje zdrowie. Do dietetyka zgłaszamy się, kiedy chcemy schudnąć lub zdrowo przytyć, a do dietetyka klinicznego, gdy borykamy się z różnego rodzaju chorobami, które trzeba uwzględnić, układając swój jadłospis. Nadal jednak niewiele osób miało okazję skorzystać z pomocy psychodietetyka. Czym zajmuje się psychodietetyk i kiedy warto się do niego zgłosić?

Psychodietetyk – kompleksowe podejście do pacjenta

Umawiając się na pierwszą wizytę u dietetyka, zostajemy proszeni o przygotowanie listy tego co, w jakich ilościach i o jakich godzinach jemy. Taki raport z naszych nawyków żywieniowych pozwala specjaliście poznać nasze preferencje, a także ustalić błędy, jakie na co dzień popełniamy. Psychodietetyk, analizując przygotowaną przez nas listę, przeprowadza pogłębiony wywiad. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy z pacjentami, którzy nadwagą, niedowagą czy innymi problemami borykają się od dłuższego czasu.

Psychodietetyk nie tylko więc rozpisuje indywidualną dietę, ale także szuka źródła problemu, z jakim pacjent się zgłasza. Pracując nad przyczyną, specjalista może skutecznie wesprzeć pacjenta na każdym etapie współpracy. Psychodietetyk nie tylko wskazuje sposób, w jaki możemy schudnąć, ale także pomaga nam skutecznie przejść długi proces, wypracowując nowe, zdrowe nawyki żywieniowe.

Kiedy warto zgłosić się do psychodietetyka?

Do psychodietetyka może zgłosić się każdy, komu zależy na uzyskaniu indywidualnego planu żywieniowego. Jednak sposób prowadzenia pacjentów przez psychodietetyków sprawia, że najczęściej do takich specjalistów zgłaszają się osoby, które:

  • „odchudzają się całe życie”
  • kiedyś już schudły, ale wystąpił efekt jojo
  • zajadają stres
  • tracą apetyt w sytuacjach stresujących
  • nie potrafią wyjść z diety redukcyjnej
  • mają zaburzenia odchudzania lub podejrzewają takie zaburzenie

Psychodietetyk ułoży indywidualny plan żywieniowy, pomoże na stałe zmienić nawyki żywieniowe, a także radzić sobie z problemami natury psychicznej, z jakimi zmaga się wiele odchudzających się osób.

Artykuł powstał we współpracy z H-T. Centrum Medyczne.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
20 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *