Zdrowie

Dziecięce obuwie zdrowotne — profilaktyczne czy korekcyjne?

• Zakładki: 14


Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na to, aż jego dziecko zacznie samodzielnie stawiać pierwsze kroki. Warto wtedy pamiętać o zakupieniu dla malucha odpowiedniego obuwia, by jego stopa mogła się prawidłowo rozwijać. Zazwyczaj jest to dziecięce obuwie zdrowotne, które dzielimy na dwa rodzaje w zależności od potrzeb stopy. Jakie to rodzaje?

Jakie obuwie zdrowotne dla dzieci wybrać?

Pierwsza para butów dla dziecka powinna wspierać zdrowy rozwój stopy lub korygować już powstałe zniekształcenia. Tak też rodzice mają do wyboru dziecięce obuwie zdrowotne profilaktyczne, które przeznaczone są dla maluchów mających prawidłowy rozmiar i kształt stopy. Takie buciki będą więc chronić przed powstawaniem ewentualnych deformacji czy dolegliwości. Umieszcza się w nich wkładki ortopedyczne, a charakteryzuje je również usztywniony zapiętek utrzymujący stopę w stabilnym położeniu.

Obuwie korekcyjne dla dzieci jest stosowane w celach leczniczych. Jego głównym zadaniem jest niwelowanie istniejących już zniekształceń stopy i przede wszystkim korygowanie odwracalnych deformacji. W przypadku nieodwracalnych wad buty korekcyjne zapobiegają ich pogłębianiu. Muszą zapewniać swobodę ruchów stopy oraz być dostosowane do jej anatomicznego kształtu. Zwykle charakteryzuje je także materiał wspomagający swobodny przepływ powietrza w bucie oraz przeciwdziałający wilgoci.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem medycznym Strefa Zdrowia.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
31 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *