Budowa i remont

Farba okrętowa – nie tylko do malowania statków

• Zakładki: 7


Chociaż farby okrętowe uchodzą za takie, które używa się do malowania statków, to w rzeczywistości mają o wiele szersze zastosowanie, dlatego też z każdym rokiem zyskują one na popularności. Zdecydowanie warto dowiedzieć się o niej więcej, żeby wykorzystać jej możliwości!

Farba okrętowa – do zadań specjalnych

Jak wspomnieliśmy, zastosowanie farby okrętowej jest naprawdę szerokie, nie tylko do malowania statków, ale też w innych obszarach działalności. Jej świetne parametry (zwłaszcza wyjątkowa wytrzymałość) doceniane są w przemyśle – różnych halach i magazynach. Pomalowane powierzchnie nie są podatne na zniszczenie, mimo dużego obciążenia, np. nacisk ciężkiego sprzętu. Farba okrętowa doskonale nadaje się do użycia na podłoże, dlatego też maluje się w ten sposób ciągi piesze. Dzięki temu, że wykazuje dużą odporność na wodę, chętnie jest wykorzystywana w myjniach samochodowych. To również często rozwiązanie w motoryzacji, zwłaszcza jako farba podkładowa oraz nawierzchnia na żelazo, stal czy aluminium. 

Przyda się także w domu!

Z drugiej strony doskonale sprawdza się także w przydomowych warunkach, zwłaszcza do malowania różnych metalowych elementów, jak balkonowe barierki czy płot. To tym bardziej dobre rozwiązanie, że dostępne są środki, które można nakładać od razu na rdzę bez konieczności stosowania podkładu. To bardzo wygodne, bo oszczędza czas i siły, a efekt jest tak samo zadowalający. Niezależnie więc od tego, jakie zadania na nas czeka, możemy być pewni, że farba okrętowa spełni swoje zadanie na “piątkę”!

Najważniejsze zalety farby okrętowej

To, co szczególnie określa farbę okrętową, to jej niezwykła wytrzymałość. To zresztą nie powinno dziwić, w końcu farba tego rodzaju stworzona została do malowania okrętów, więc jej parametry są ponadprzeciętnie dobre. Niestraszna jej ani wilgoć, ani inne nawet najbardziej niekorzystne warunki pogodowe. To też sprawia, że pozostaje ona nienaruszona przez zdecydowanie dłuższy okres niż inne rodzaje farb. Standardowy specyfik zapewnia solidne krycie przez około pięć lat, farba okrętowa – jak nietrudno zgadnąć – osiąga w tym obszarze lepszy wynik. 

Inną istotną zaletą jest to, jak farba okrętowa błyskawicznie schnie, bo już nawet w dwie godziny po nałożeniu (odnosi się to do większości produktów). Szybko też można nakładać kolejną warstwę, zwłaszcza jeśli są ku temu odpowiednie warunki – w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza można już to robić po czterech godzinach. Co równie ważne, farbę okrętową łatwo się nakłada, niezależnie od tego, jaki sposób malowania wybierzemy – czy za pomocą pędzla, wałka, a może natrysku.

Biorąc te czynniki pod uwagę, nie dziwi, że tak wiele osób decyduje się zainwestować w farbę okrętową. Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sid Coating’s.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *