Technologie

Najlepsza lokalizacja dla czerpni powietrza

• Zakładki: 16


By wentylacja działała poprawnie i z jak największą wydajnością, nie wystarczy jedynie zakupić jakościowe komponenty. Właściwy montaż i ich odpowiednie rozlokowanie to kluczowe aspekty wpływające na pracę całego systemu. Najczęściej zadawane pytania dotyczą czerpni powietrza. Pomimo jej niepozornego wyglądu, pełni ważną rolę w procesie wentylacji i wymiany powietrza pomiędzy budynkiem, a jego otoczeniem. Czym zatem jest czerpnia powietrza i gdzie powinna zostać zamontowana?

Czerpnia powietrza – co to jest?

Czerpnia powietrza to początkowy element systemu wentylacyjnego. Służy do zaciągania powietrza z zewnątrz i przesyłania go do wnętrza budynku. Najczęściej występuje pod postacią otworu chronionego przez blaszany daszek. Dzięki takiemu rozwiązaniu, do środka nie dostaje się deszcz, śnieg, ani żadne zanieczyszczenia. Innymi słowy, czerpnia powietrza jest obudowanym otworem pobierającym świeże powietrze w celach wentylacyjnych. Z oczywistych względów, montowana jest na zewnątrz budynku.

Gdzie zamontować czerpnię powietrza?

Zadaniem czerpni jest zaciąganie czystego powietrza do systemu wentylacyjnego. Z tego powodu nie może być umieszczona w pobliżu zakończenia instalacji gazowej lub w sąsiedztwie wyrzutni powietrza. Najczęściej wybierane miejsca dla czerpni to dach, ściana boczna budynku, a także grunt.

Ze względu na walory estetyczne, to pierwsze dwie opcje należą do tych najczęściej wybieranych. Odpowiednio zamontowana czerpnia powietrza potrafi wkomponować się w budynek i zupełnie nie rzucać w oczy – podobnie jak w przypadku anten telewizyjnych. Czerpnia powietrza na gruncie musi zostać umieszczona przynajmniej 2 metry nad jego poziomem. Z tego względu może nieco burzyć estetykę posesji, jednak za to daje dużo możliwości względem jej rozmieszczenia. Ostateczna decyzja uzależniona jest od warunków panujących na działce i możliwości montażowych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą COMAIR dobra wentylacjahttps://comair.pl 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *