Budowa i remont

Piorun, czyli nieposkromiona energia – wybierz właściwą instalację odgromową

• Zakładki: 9


Każdy dom jest miejscem, które powinno gwarantować komfort użytkowania, bezpieczeństwo i spokój. Jednak, coraz częstsze wyładowania atmosferyczne mogą spowodować bardzo poważne konsekwencje. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zagrożenie związane z uderzeniem pioruna, a także skuteczny sposób zapobiegawczy. Zapraszamy!

Warto zaznaczyć, że skutki uderzenia piorunem są bardzo trudne do przewidzenia lub wcześniejszego zdiagnozowania. Jest to spowodowane faktem skali ogromnego wyładowania atmosferycznego, które ma miejsce podczas zjawiska.

Co więcej, pojedynczy piorun może osiągnąć wartość nawet 30 000 stopni Celsjusza! Taki poziom zjawiska sprawia, że burzliwe chmury mogą być początkiem niepokoju i nerwowych chwil. 

Potencjalnych zagrożeń jest naprawdę sporo. Uderzenie pioruna może wywołać rozległy pożar, który uszkodzi lub całkowicie zniszczy dany obiekt. To jednak nie wszystko, ponieważ dynamiczny i niespodziewany skok temperatury wpływa destrukcyjnie na same mury. W skrajnych przypadkach, te elementy mogą ulec rozerwaniu.

Głównym celem staje się również instalacja telekomunikacyjna, a nawet elektryczna. Wówczas, podłączone urządzenia i sprzęt ulegają kosztownym awariom lub zepsuciu. Właśnie dlatego, instalacje odgromowe są doskonałym sposobem na zabezpieczenie się przed nieszczęśliwym wypadkiem.

Rodzaje instalacji odgromowej

Pierwszy rodzaj strategii, czyli instalacja odgromowa pasywna, skupia się na zakumulowaniu energii spowodowanej uderzeniem pioruna, a następnie odprowadzeniem jej do ziemi. W tym celu wykorzystuje się kilka nader istotnych elementów.

Specjalne zwody reprezentują metalowe konstrukcje, które instaluje się na najwyższych obszarach dachu. W takiej sytuacji piorun uderza w zamontowane elementy, które przekazują nagromadzoną energię do dalszej części konstrukcji.

Przewody odprowadzające kierują zebraną energię wprost do elementu umiejscowionego w ziemi, czyli uziomu. Taki proces umożliwia pełną ochronę domu, nawet podczas burzliwych chwil.

Inna kategoria instalacji odgromowej pracuje w sposób aktywny. Co to oznacza w praktyce? Kluczowym elementem charakterystycznym dla tego modelu instalacji jest specjalny maszt. Szkielet zawiera jonizator oraz aktywną głowicę, co ma na celu przyciągnięcie ewentualnych uderzeń pioruna.


Pozostałe segmenty instalacji pozostają bez zmian. Konstrukcja obejmuje również zwody i uziom, co skutecznie i efektywnie odprowadza nagromadzone wyładowania prosto do ziemi. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar Polska

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *