Technologie

Węże hydrauliczne – rodzaje i zastosowanie

• Zakładki: 11


Węże hydrauliczne to bardzo ważne elementy każdego układu, w którym czynnikiem roboczym jest ciecz. Łączą one ze sobą poszczególne części maszyn lub urządzeń, gwarantując systemowi wydajną i bezpieczną pracę. Wyróżnić można wiele odmian węży hydraulicznych, które różnią się między sobą budową i zastosowaniem. Oto najpopularniejsze z nich.

Węże hydrauliczne termoplastyczne

Węże hydrauliczne najczęściej można spotkać w maszynach rolniczych lub wózkach widłowych. Wytwarzane są z takich materiałów jak elastomer poliestrowy lub poliamid, a rdzeń posiada oplot wykonany z aramidu. Taka kompozycja zastosowanych materiałów sprawia, że przewody tego typu charakteryzują się bardzo dużą trwałością i niezawodnością. Z powodzeniem mogą być stosowane w różnych branżach, takich jak m.in. produkcja, rolnictwo czy motoryzacja.

Węże hydrauliczne nisko- i wysokociśnieniowe

Kolejne rodzaje przewodów to węże hydrauliczne nisko- i wysokociśnieniowe. Pierwsza odmiana stosowana jest wszędzie tam, gdzie praca odbywa się przy niskim ciśnieniu cieczy roboczej, natomiast druga – zupełnie na odwrót. Z tego względu obydwa typy różnią się od siebie budową. W pierwszym rodzaju warstwą wzmacniającą jest oplot tkaninowy, natomiast w drugim oplot stalowy, cechujący się dużą odpornością na rozciąganie. Warto mieć jednak na uwadze to, że rdzeń pierwszego, jak i drugiego rodzaju przewodu, wytwarzany jest z gumy syntetycznej.

Węże hydrauliczne wysokotemperaturowe i ognioodporne

Wyróżnić można jeszcze węże hydrauliczne wysokotemperaturowe i ognioodporne, które jak sama nazwa wskazuje, zostały zaprojektowane z myślą o najtrudniejszych warunkach. W pierwszym rodzaju przewód wykonany jest z gumy syntetycznej i wzmocniony podwójnym oplotem stalowym. W przewodach ognioodpornych jest bardzo podobnie, z tym, że zewnętrzna warstwa stalowa jest dodatkowo zabezpieczona gumą, odporną na otarcia. Węże wysokotemperaturowe i ognioodporne najczęściej wykorzystywane są w górnictwie i w silnikach.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelek gumowych i węży hydraulicznych – firmą POLWENT Częstochowa

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *