Finanse

Co musi zawierać pozew zbiorowy?

• Zakładki: 15


Pozew zbiorowy to sprawa dość skomplikowana, jednak pozwalająca na uzyskanie roszczeń od dużych firm lub Skarbu Państwa. Dzięki niemu osoby niemogące pozwolić sobie na osobiste pozywanie tych instytucji mają okazję do zmniejszenia kosztów oraz godnego reprezentowania przez kogoś znającego się na sprawie.

Co musi zawierać pozew zbiorowy?

Pozew zbiorowy, aby mógł być kompletny, powinien zawierać m.in. wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym, ujednolicone wysokości roszczeń członków grupy, wskazanie okoliczności potwierdzających spełnienie wymogów formalnych (10 osób występujących o takie samo roszczenie), oświadczenie powoda, iż działa jako reprezentant grupy, wszelkie załączniki, takie jak oświadczenia członków, grupy oraz pełnomocnika wraz z umową określającą jego wynagrodzenie.

Jakie są najgłośniejsze sprawy rozwiązywane przez pozew zbiorowy?

Najgłośniejsze sprawy wytoczone w pozwie zbiorowym dotyczyły sieci sklepów spożywczych Biedronka i jej ówczesnych pracowników, którzy ubiegali się o odszkodowanie za łamanie praw pracowniczych i przepisów BHP. Jedna z takich spraw (w latach 1995-2005) rozstrzygnęła się na korzyść pracowników, jednak inną w tym samym zakresie sąd oddalił (z 2018 roku). Kolejną jest pozew zbiorczy ws. Amber Gold, wygrany przez poszkodowanych z zasądzonymi odszkodowaniami uwzględniającymi 90 procent żądań. Aktualnie nadal można dołączyć do tej sprawy, korzystając z pomocy Kancelarii GKR Legal.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Kancelaria GKR Legal 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *